Офіційний веб-сайт
Пошук

 

   Мукачівщина запрошує!

 

  

        


 


 

На головну / МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЦЕВИЙ ЦЕНТР З НАДАННЯ ВТОРИННОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ

Відділ ДРАЦС по Мукачівському району реєстраційної служби


Державна реєстрація народження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі

        Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за їх заявою; за рішенням суду (частина друга статті 125 Сімейного кодексу України).

Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір’ю дитини заяви про визнання батьківства. Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком (частина третя статті 122 Сімейного кодексу України).

Орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження на підставі заяви про визнання батьківства або рішення суду та видає нове свідоцтво про народження (стаття 134 Сімейного кодексу України).

При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою (частина перша статті 135 Сімейного кодексу України).

 

Вик.:10.03.2017 року              

Маринець М.В, провідний спеціаліст 

Мукачівського районного відділу  

ДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області  

 

Документи, що подаються при державної реєстрації народження дитини

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків (частина друга статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

У разі смерті батьків або неможливості для них з інших причин зареєструвати народження дитини державна реєстрація провадиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває (стаття 144 Сімейного кодексу України).

Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (стаття 144 Сімейного кодексу України).

Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в державних органах державної реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 212¹ Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Одночасно з заявою про державну реєстрацію народження подаються:

а) паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред’явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державної реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб.

б) паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі, якщо державна реєстрація народження провадиться не батьками, а іншою особою;

в) документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, заява матері, спільна заява матері та батька дитини). За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його державну реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини («пункт 12 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Підставами для державної реєстрації народження є:

а) медичне свідоцтво про народження форми № 103/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров’я, незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи; у разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу форми 103-1/о, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 25.10.2006 за № 1150/13024;

б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше;

в) акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потягу тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження провадиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу форми № 103-1/о;

г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть форми № 106-2/0, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, у разі мертвонародження.

Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження провадиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою (пункт 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

 Вик.:10.03.2017 року  

                                                                   

Сеничич О.Р., головний спеціаліст

Мукачівського районного відділу

ДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області

 

 

 

 

 

   

                                                                                                

 

Розлучення за взаємною згодою

      

Якщо обидві сторони прагнуть припинити сімейні стосунки за спільною згодою, розлучення в Україні можна оформити через відділ ДРАЦС.

Важливо: така процедура прийнятна лише у випадку, якщо у вас немає неповнолітніх дітей, а дружина не вагітна.

Як діяти:

·  Подружжю слід звернутися у відділ ДРАЦС за місцем офіційної реєстрації (прописки) будь-кого з них.

·  Необхідно мати при собі документи: свідоцтво про шлюб, паспорти громадян України.

·  Подати заяву – кожна зі сторін повинна заповнити відповідну частину єдиного документа і цим підтвердивши свій намір розлучитися.

З моменту подання заяви має сплинути 1 місяць, після чого шлюб може бути розірвано. Посадова особа призначить дату, коли подружжя зобов'язано з'явитися у відділ ДРАЦС для реєстрації розлучення. Ті, хто прийняв рішення дати шлюбу другий шанс, можуть відкликати раніше подану заяву без жодних негативних наслідків для себе.

У випадку, якщо чоловік/дружина не має змоги з'явитися до відділу ДРАЦС (необхідно підтвердити поважність причини неявки документально), шлюбний партнер може подати заяву самостійно. Для цього необхідно:

·  Заздалегідь отримати формуляр заяви, заповнити свою частину (відповідну графу), та обов'язково завірити справжність підпису у нотаріуса.

·  Друга сторона заповнює свою частину заяви та подає її в офіційний орган.

·  Призначається дата розірвання шлюбних відносин.

Увага: якщо сторони не можуть з'явитися у відділ ДРАЦС – слід повідомити про цей факт заздалегідь при подачі заяви.

Вам необхідно письмово повідомити про свою згоду на розірвання шлюбу без вашої особистої присутності. Постійно проживаєте в іншій місцевості – вкажіть адресу відділу ДРАЦС, куди слід направити свідоцтво про розірвання шлюбу.

        Якщо є обставини, які не дають подружжю змоги з'явитися до відділу ДРАЦС у встановлений день, тоді складається  заява про перенесення дати реєстрації. Законодавець дозволяє розривати шлюб протягом 1 року після подачі заяви, але не пізніше.

 

 

Голцапфел О.О., провідний спеціаліст Мукачівського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області

 

 

 

Порядок розірвання шлюбу з засудженою особою

    

 

         Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану, виключено п.3 частини 1 статті 107 Сімейного Кодексу України, згідно якого шлюб розривається державним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки.

         При зверненні до відділу ДРАЦС одного з подружжя по питанню розірвання шлюбу з другим, який засуджений за скоєння злочину до позбавлення волі на будь-який термін та відбуває покарання в установі виконання покарань, то питання розірвання шлюбу, якщо у них є спільні неповнолітні діти, може бути вирішено за позовною заявою про розірвання шлюбу в судовому порядку (частина 3 ст. 234 ЦПК України).

         Відповідно частини 3 ст. 115 СК України документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. Тож після отримання даного рішення, подружжю необхідно звернутися до відділу ДРАЦС для проставлення відмітки в паспорті про розірвання шлюбу (частина 8 пункт 2 ст.15 Закону).

         У разі відсутності спільних дітей, питання про розірвання шлюбу, можна вирішити за взаємною згодою другого з подружжя, при подачі заяви про розірвання шлюбу до відділу ДРАЦС (ст. 106 СК України). А якщо з один із подружжя відбуває покарання та не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до ДРАЦС, то таку заяву, справжність підпису на якій засвідчується начальником установи виконання покарань в якій така особа відбуває покарання (стаття 40-1 Закону України «Про нотаріат»), може подати другий з подружжя.

 

 

 

Провідний спеціаліст Мукачівського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області  О.О.Голцапфел

 

 

Реєстрація знайденої дитини

       

           У випадку, коли батьки підкинутої, знайденої дитини невідомі, прізвище,  ім'я, по батькові такої дитини та відомості про батьків зазначаються на підставі рішення органу опіки та піклування.У графі  "Місце  народження"  актового  запису про народження зазначається місце  державної  реєстрації  народження  підкинутої,  або знайденої  дитини.  У  графі "Для відміток" зазначається:  Дитина підкинута (знайдена),  батьки невідомі,  відомості про них унесені згідно   з  рішенням  органу  опіки  та  піклування  (найменуваннярайонної,  районної  у  містах  Києві  та  Севастополі   державної адміністрації,  виконавчого органу міської, районної у місті ради,дата та номер рішення".

            У разі  коли  батьки  підкинутої,  знайденої  дитини  відомі, визначення походження дитини від матері та батька  здійснюється  з дотриманням норм Сімейного кодексу України . У графі "Підстава запису відомостей  про  батька"  вказується одна  з підстав:  місце та дата державної реєстрації шлюбу,  номер актового запису;  дата подачі спільної заяви батьків про  визнання батьківства  та проставляються підписи батьків;  найменування суду та дата постановлення рішення суду  про  визнання  батьківства  чи встановлення факту батьківства (материнства);  заява матері дитини та проставляється її підпис.

            Якщо закладом    охорони   здоров'я   встановлено,   що   вік підкинутої,  знайденої дитини становить рік  і  більше,  складений актовий  запис  про  народження  включається  до  книги поновлених актових записів про народження.  Після порядкового номера актового запису зазначається: "Державна реєстрація з пропуском строку".Якщо  батьки дитини  невідомі,  державна  реєстрація  її народження  проводиться  за  рішенням  органу опіки та піклування,   яким  визначається  прізвище,  власне  ім'я,  по батькові  дитини і  відомості про батьків.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Провідний спеціаліст Мукачівського районного відділу  ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області М.Маринець

 

 

Державна реєстрація шлюбу

 

      Для державної  реєстрації  шлюбу  жінкою   та   чоловіком особисто  подається  заява  до  органу  державної реєстрації актів цивільного стану за  їх  вибором.  Особи,  які  подали  заяву  про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.

    Відділ державної реєстрації актів цивільного стану,  який отримав заяву (заяви) про  державну  реєстрацію  шлюбу,  призначає дату  та  час  державної  реєстрації  шлюбу,  про  що  заздалегідь повідомляє наречених,  а також  адміністрацію  установи  виконання покарань,   у   якій   утримується   засуджена  особа,  яка  бажає

зареєструвати шлюб.

   Державна  реєстрація  шлюбу  проводиться  після закінчення одного  місяця  з  дня  подання  нареченими  заяви  про   державну реєстрацію шлюбу.

   За наявності  поважної  причини  і з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного  стану  державна  реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного строку.

   У разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є  безпосередня  загроза  для  життя  нареченої  або   нареченого, державна  реєстрація  шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за  бажанням  наречених  протягом одного місяця.

   Якщо  є  відомості  про  наявність  перешкод  для державної реєстрації  шлюбу,  керівник  органу  державної  реєстрації  актів цивільного  стану може відкласти таку реєстрацію,  але не більш як на три місяці.

   Якщо  наречені  не  з'явилися для проведення   державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність. Якщо наречені не можуть  з'явитися  з  поважної  причини для

проведення  державної реєстрації шлюбу у встановлений день,  строк такої реєстрації переноситься за  їх  письмовою  заявою  на  інший день.  У  такому  разі  строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

   Державна реєстрація шлюбу проводиться у приміщенні  органу державної реєстрації актів цивільного стану.

    За заявою    наречених   державна   реєстрація   шлюбу   може проводитися  за  місцем   їх   проживання,   за   місцем   надання стаціонарної  медичної  допомоги або в іншому місці,  якщо вони не можуть з поважної причини прибути до органу  державної  реєстрації актів цивільного стану.

    Державна   реєстрація   шлюбу  проводиться  у  присутності нареченої та нареченого з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку  паспортів  або  паспортних  документів.  Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається.  За заявою наречених державна реєстрація шлюбу проводиться в  урочистій  обстановці.  Про  таке бажання наречені зазначають у заяві про державну реєстрацію шлюбу.

    Державна реєстрація шлюбу з особою,  якій  відповідно  до Сімейного  кодексу  України  знижено  шлюбний  вік, проводиться на загальних підставах.

     У цьому  випадку  особа,  яка  не досягла шлюбного віку,  при поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу  пред'являє  свідоцтво про народження (у разі якщо нею ще не отримано паспорт громадянина України) та копію рішення суду про надання права на шлюб.

    Факт реєстрації шлюбу на судні засвідчується актом,  який складається капітаном судна в присутності двох свідків та підлягає поданню до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про шлюб.

     У цьому   випадку   відділом   державної   реєстрації   актів цивільного   стану   за  спільною  заявою  подружжя  про  державну реєстрацію  шлюбу  встановленої  форми  та   на   підставі   акта, складеного   капітаном   судна,  у  присутності  обох  з  подружжя складається актовий запис про  шлюб,  який  включається  до  книги поновлених актових записів цивільного стану за поточний рік.

     В актовому записі про шлюб проставляються підписи  осіб,  які зареєстрували  шлюб,  а  також  дані  їх  паспортів або паспортних документів,  а у графі "Для відміток" зазначаються  підстави  його складання:  місце, дата складання акта, а також прізвище посадової особи, яка його склала.

     На підставі  складеного  актового  запису  про  шлюб  у  день державної   реєстрації   відділом   державної   реєстрації   актів цивільного   стану   видається   свідоцтво  про  шлюб  із  штампом "Поновлено".

   

     Якщо на  день звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану одна з осіб,  з якою було зареєстровано  шлюб  на судні,  померла,  то  друга  особа має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту реєстрації шлюбу.

     У цьому  разі державна реєстрація шлюбу проводиться у відділі державної реєстрації актів  цивільного  стану  на  підставі  копії рішення суду про встановлення факту реєстрації шлюбу.

     Державна реєстрація шлюбу із засудженими,  які відбувають покарання в установах  виконання  покарань,  проводиться  відділом державної  реєстрації  актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах,  передбачених законодавством України.   Державна  реєстрація  шлюбу  з  особами,  щодо  яких   як

запобіжний  захід  обрано взяття під варту,  здійснюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану в  слідчих  ізоляторах лише з письмового дозволу органу дізнання, досудового слідства або суду, у провадженні яких знаходиться справа, у тому самому порядку і   за  тими  самими  правилами,  які  встановлені  для  державної реєстрації шлюбу в установах виконання покарань.

    Наречені мають право обрати  прізвище  одного  з  них  як спільне  прізвище  подружжя,  або  надалі  іменуватись  дошлюбними прізвищами,  або приєднати до свого прізвища  прізвище  нареченого (нареченої).

     Якщо наречені  бажають  мати  подвійне  прізвище,  то  за  їх спільною  заявою  визначається,  з  якого прізвища буде починатися обране ними прізвище.

     Складання більше двох прізвищ не допускається,  якщо інше  не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений.

     Якщо на  момент державної реєстрації шлюбу прізвище нареченої (нареченого) вже є подвійним,  вона (він) має право замінити  одну із частин свого прізвища на прізвище другого.

     Про державну реєстрацію шлюбу в паспортах або  паспортних документах  осіб,  які  зареєстрували  шлюб,  робиться відмітка із зазначенням прізвища, імені, по батькові і року народження другого з подружжя та місця і дати такої реєстрації.

 

 

Провідний спеціаліст Мукачівського районного відділу  ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області  М.Маринець

 

 

Видача витягу з Реєстру

 

          Рішення про видачу витягу з Реєстру про відсутність актового запису цивільного стануприймає реєстратор за результатами аналізу знайдених у Реєстрі відомостей.

            Фізична та юридична особа має право звернутись до реєстратора за отриманням витягу з Реєстру незалежно від місця проживання (розташування) та місця реєстрації акту цивільного стану. При зверненні осіб не за місцем зберігання паперового носія відповідного актового запису витяг з Реєстру може бути виданий тільки після перевірки реєстратором відомостей актового запису цивільного стану в Реєстрі з даними його паперового носія шляхом звернення до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації акту цивільного стану. Витяг з Реєстру видається тільки після надходження підтвердження відповідності відомостей у Реєстрі та в паперовому носії актового запису цивільного стану чи отримання копії паперового носія актового запису, про що зазначається в Реєстрі.

   Витяг з Реєстру, призначений для використання на території іншої держави, видається реєстратором за місцем зберігання відповідних книг реєстрації актів цивільного стану.

             При зверненні фізичних та юридичних осіб з питання отримання витягу з Реєстру до реєстратора не за місцем зберігання паперового носія відповідного актового запису цивільного стану у разі, якщо його відомості ще не внесено до Реєстру, реєстратор відділу реєстрації актів цивільного стану, в архіві якого зберігається актовий запис, попередньо вносить відомості актового запису цивільного стану до Реєстру, про що повідомляє реєстратору, який видаватиме витяг. Реєстратор відділу реєстрації актів цивільного стану, в архіві якого зберігається актовий запис цивільного стану, направляє підтвердження чи копію актового запису цивільного стану, необхідне для видачі витягу з Реєстру, протягом п'яти робочих днів з дня надходження звернення.

            При видачі витягу з Реєстру до Реєстру вносяться такі відомості:

найменування органу реєстрації актів цивільного стану, яким підтверджено відповідність даних у Реєстрі та в паперовому носії актового запису цивільного стану, відсутність паперового носія певного актового запису в архіві відділу реєстрації актів цивільного стану, чи направлено копію паперового носія актового запису для видачі витягу з Реєстру реєстратором не за місцем реєстрації акту цивільного стану;

відомості про посадову особу органу реєстрації актів цивільного стану, якою підтверджено відповідність даних у Реєстрі та в паперовому носії актового запису цивільного стану, відсутність паперового носія певного актового запису в архіві відділу реєстрації актів цивільного стану, чи направлено копію паперового носія актового запису для видачі витягу з Реєстру реєстратором не за місцем реєстрації акту цивільного стану (прізвище, ім'я, по батькові, посада).

            Для отримання витягів з Реєстру,  а також дублікатів витягів з Реєстру, у якій зазначається одна з таких відомостей про фізичну особу, щодо відомостей про яку видається витяг з Реєстру:
прізвище, власне ім'я, по батькові, дата та місце народження особи;
серія і номер свідоцтва про реєстрацію відповідного акту цивільного стану, дата його видачі;
реєстраційний номер, за яким зареєстровано внесення відомостей про акт цивільного стану.

            До заяви додається документ про внесення плати за видачу витягу з Реєстру в розмірі.

   Реєстратор видає витяг з Реєстру чи приймає рішення про відмову в його видачі із зазначенням причини в день надходження відповідної заяви.

            Видача витягу з Реєстру реєстратором не за місцем реєстрації акту цивільного стану здійснюється після отримання підтвердження відповідності відомостей в Реєстрі та на паперовому носії актового запису цивільного стану чи отримання ксерокопії паперового носія актового запису.

  У видачі витягу з Реєстру може бути відмовлено у випадках, передбачених пунктом 18 Порядку.

            Витяги з Реєстру надсилаються органам реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання осіб, зазначених в абзаці п'ятому пункту 16 Порядку, з дотриманням вимог законодавства.

Повні витяги з Реєстру надсилаються юридичним особам за місцем їх перебування рекомендованими листами, крім повного витягу з Реєстру про відсутність актового запису цивільного стану.

            Витяги з Реєстру видаються на спеціальних бланках документів реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, завіряються підписом реєстратора та скріплюються гербовою печаткою відповідного відділу реєстрації актів цивільного стану. Порядок постачання, зберігання обліку та звітності витрачання спеціальних бланків документів Реєстру визначається Положенням про порядок постачання, зберігання, обліку та звітності витрачання спеціальних бланків документів інформаційної системи .

 

 

Начальник Мукачівського районного відділу  ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області С.Пелюховська

                                                                                                                                                      

 

 

 

Укладення шлюбного договору

 

     Шлюбний договір може бути  укладено  особами,  які  подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. На  укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу,  якщо

його стороною є неповнолітня особа,  потрібна  письмова  згода  її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом.

 Зміст шлюбного договору :

            1.Шлюбним   договором   регулюються  майнові  відносини  між

 подружжям, визначаються їхні майнові права та обов'язки.

            2. Шлюбним договором можуть бути визначені майнові  права    та обов'язки подружжя як батьків.

            3. Шлюбний договір не  може  регулювати  особисті відносини

подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.

            4. Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які

встановлені  цим  Кодексом,  а  також  ставити одного з подружжя у

надзвичайно невигідне матеріальне становище.

             5. За шлюбним договором  не  може  передаватися  у  власність

одному  з  подружжя  нерухоме  майно  та інше майно,  право на яке

підлягає державній реєстрації.

            Шлюбний договір  укладається   у   письмовій   формі   і нотаріально посвідчується.

             Якщо шлюбний договір  укладено  подружжям,  він  набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. У  шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк

його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов'язків. У  шлюбному  договорі  може  бути   встановлена   чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу.     У  шлюбному  договорі  може  бути  визначене  майно,   яке дружина,  чоловік  передає  для  використання  на  спільні потреби сім'ї,  а також правовий  режим  майна,  подарованого  подружжю  у зв'язку з реєстрацією шлюбу.

             Сторони можуть домовитися про непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, положень статті 60 цього Кодексу і вважати його спільною  частковою  власністю  або  особистою приватною власністю кожного з них.

             Сторони можуть  домовитися  про  можливий  порядок  поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу.

У    шлюбному    договорі   сторони   можуть   передбачити використання  належного  їм  обом  або  одному  з  них  майна  для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб.

             Сторони можуть включити до шлюбного договору будь-які інші умови  щодо  правового  режиму  майна,  якщо  вони  не  суперечать моральним засадам суспільства. Якщо  у  зв'язку  з  укладенням  шлюбу  один  із  подружжя вселяється в житлове приміщення,  яке належить другому з подружжя, сторони  у  шлюбному  договорі  можуть  домовитися   про   порядок користування   ним.   Подружжя   може  домовитися  про  звільнення житлового приміщення тим з подружжя,  хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї.

            Сторони  можуть  домовитися  про  проживання  у  житловому приміщенні,  яке належить  одному  з  них  чи  є  їхньою  спільною власністю, їхніх родичів.

            Сторони  можуть  домовитися про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у  матеріальній допомозі на умовах, визначених шлюбним договором. Якщо у шлюбному договорі визначені умови, розмір та строки виплати аліментів,  то в разі невиконання одним із подружжя  свого обов'язку  за  договором  аліменти  можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

             Шлюбним  договором  може   бути   встановлена   можливість припинення  права  на  утримання  одного  з  подружжя  у зв'язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації. Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Шлюбний договір  може  бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується. На  вимогу  одного  з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути  змінений,  якщо  цього  вимагають  його  інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення. Одностороння    відмова    від    шлюбного   договору   не допускається.

            Подружжя має право відмовитися від  шлюбного  договору.  У такому разі,  за вибором подружжя, права та обов'язки, встановлені шлюбним договором,  припиняються з моменту його  укладення  або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.

На вимогу одного з  подружжя шлюбний договір може  бути розірваний за рішенням суду з підстав,  що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання.

             Шлюбний договір на вимогу  одного  з  подружжя  або  іншої особи,  права  та інтереси якої цим договором порушені,  може бути визнаний  недійсним  за  рішенням  суду  з  підстав,  встановлених Цивільним кодексом України .

 

                                                                                             

Головний спеціаліст Мукачівського районного відділу  ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області О.Сеничич

 

 

 

 

До уваги громадян!!!

 

Порядок подання заяв для реєстрації місця проживання дитини через працівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану

            Законом України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10 грудня 2015 № 888-VIII внесено зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в  Україні»  (далі - Закон), зокрема до статті 6, якою передбачено, що за бажанням батьків чи одного з них документи, передбачені цією статтею для реєстрації місця проживання дитини, можуть бути подані органам державної реєстрації актів цивільного стану під час проведення державної реєстрації народження дитини. Органи державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, направляють зазначені документи органам реєстрації для реєстрації місця проживання  новонародженої дитини.

           02 березня 2016 року Урядом прийнято постанову №207, якою, зокрема, затверджені Правила реєстрації місця проживання (далі – Правила), що визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування  осіб в України, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.

          Пунктом 3 Правил  передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійнсюється виконавчим органом сільської , селищної або міської ради, сільским головою ( у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) ( далі - орган реєстрації)  на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

           Перелік документів, необхідних для проведення реєстрації місця проживання, зокрема малолітньої дитини, визначено вищенаведеною статтею Закону та пунтком 18 Правил. Так, для реєстрації місця проживання дитини подається :

           заява за формою, наведеною у додаток 7 до Правил ;

           свідоцтво про народження ;

           квитанція про сплату адміністративного збору ;

           документи, що підтверджують право на проживання в житлі , ордер, свідоцтво про право власності, договір майну ( піднайму , оренди) , рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за собою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласника житла, наймача та членів його сім»ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників) ;

          документ, що посвідчує особу представника (одного з батьків).

          Реєстрація місце проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

       Водночас зазначаємо, що наведеною статтею Закону передбачено , що батьки або інши законні предстаникі зобов»язані зареєструвати місця проживання новонародженої дтини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

       Відповідно до статті ІІ-І Закону за реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання сплачуеться адміністративний збір:

       У разі зверення особи протягом встановленого цим Законом строку – у розмірі 0,0085 розміру мінімальної заробітної плати:

       У розмірі 0,0255розміру мінімальної заробітної плати.

       У разі подання документів, необхідних для реєстрації місця проживання новонародженої дитини, через органи державної реєстрації актів цивільного стану уповноважений працівник перевіряє належність документа, що посвідчує особу батьків (усиновлювачів) або інших законних представників дитини, та документа, що підтверджує повноваження особи як законного предстаника, особі, яка його надала, іх  дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання, наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання дитини, про що ним робиться відповідний запис у цій заяві. Прийняті документи не рідше одного разу на місяць передаються до відповідного органу реєстрації ( пункт 20 Правил)

       Працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів,зокрема, від органів держаної реєстрації актів цивільного стану приймає відповідне рішення і оформляє довідку про реєстрацію, місця проживання. Якщо документи для реєстрації місця проживання новонароженої дитини подавались до органу державної реєстрації актів цивільного стану оформлена довідка повертається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану або за бажанням того з батьків (представників), хто подавав заяву ,може бути видана у відповідному органі реєстрації, центрі надання адміністративних послуг, надіслана поштою, про що робиться відповідна відмітка ( пункт 23 Правил).

            Водночас, звертаю увагу громадян, що станом на сьогодні практично у всіх районних центрах Закарпатської області (крім Берегівського району), з метою створення сприятливих умов, спрямованих на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг, запроваджено пілотний проект щодо прийому документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини, та видачі свідоцтва про народження безспосередньо у закладках охорони здоров»я, де приймаються пологи, і тому батьки дитини чи інший законний представник може подати заяву для реєстрації місця проживання дитини через працівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

 

Начальник Мукачівського районного

відділу державної реєстрації

актів цивільного стану

Головного територіального управління юстиції

у Закарпатській області

Світлана Пелюховська

 

 

 

Порядок внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану

 

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України (якщо при реєстрації шлюбу дружина, чоловік зберегли дошлюбні прізвища, вони мають право подати заяву про обрання прізвища одного з них як спільного або про приєднання до свого прізвища, прізвища другого з подружжя), також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного у місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб.

Заява про визнання батьківства, яка є підставою для внесення змін, може бути подана до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про народження або за місцем постановлення рішення суду про визнання батьківства.

Громадяни України, які проживають за кордоном та перебувають на обліку в дипломатичному представництві або консульській установі України в інших державах, а також іноземці і особи без громадянства, які зареєстрували акти цивільного стану в державних органах реєстрації актів цивільного стану України і на час звернення проживають за кордоном, подають відповідні заяви до дипломатичних представництв або консульських установ України в інших державах та розглядаються ними в порядку, передбаченому вказаним Положенням.

Водночас, заяви про внесення змін стосовно іноземців, які зареєстрували акти цивільного стану на території України і на час звернення постійно проживають на території України розглядаються відділом реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.

Наведені заяви розглядаються у тримісячний строк з дня їх надходження до відділу реєстрації актів цивільного стану. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці. Крім того, якщо виникла потреба поновлення втраченого актового запису, до якого необхідно внести зміни, перебіг тримісячного строку припиняється.

Так, законодавством визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Це особи, щодо яких було складено актові записи, батьки неповнолітніх (малолітніх), піклувальники неповнолітніх та опікуни малолітніх, опікуни недієздатних осіб, спадкоємці померлого за законом або заповітом.

Заслуговує уваги, що унесення змін до актових записів цивільного стану за заявою представника за довіреністю не дозволяється. Однак, заява про визнання батьківства, яка є підставою для внесення змін до актового запису про народження і не може бути подана особисто, може бути подана через представника або надіслана поштою за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

Разом із заявою (встановленого зразка) про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються документи необхідні для її розгляду та вирішення питання по суті, зокрема паспорт або паспортний документ, свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні та інші документи.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обгрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису у висновку мають бути чітко вказані причини відмови. При врученні (направленні) висновку про відмову заявнику одночасно роз’яснюється про можливість його оскарження в судовому порядку.

Підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану, крім висновку відділу реєстрації актів цивільного стану або відповідної консульської установи чи дипломатичного представництва України в іншій державі є, зокрема рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), виключення відомостей про батька (матір дитини) з актового запису про народження, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану; заява про визнання батьківства; постанова адміністративного суду; заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої дитини щодо внесення відомостей про батька дитини; заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища; актові записи про зміну імені, про шлюб та розірвання шлюбу; рішення органу опіки та піклування про зміну прізвища неповнолітньої дитини та інші.

Водночас потрібно зазначити, що у випадку внесення змін на підставі рішення суду, органу опіки та піклування, оформленого розпорядженням або рішенням райдержадміністрації чи виконавчого комітету відповідних рад, при потребі до них також додаються відповідна заява про внесення змін та інші необхідні для виконання документи.

Унесення змін до актових записів цивільного стану провадиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Після цього виписується нове свідоцтво про реєстрацію акта цивільного стану, з штампом «Повторно», яке видається заявнику або надсилається до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника для вручення йому. Первинне свідоцтво, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

Слід зазначити, якщо актовий запис цивільного стану було зареєстровано органами іноземних держав, унесення змін провадиться компетентними органами цієї держави згідно із законодавством держави, на території якої було складено запис.

 

Начальник Мукачівського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області .М.Пелюховська

06.10.2016 р.

 

 

Як своєчасно зареєструвати смерть, куди звертатись та які для цього потрібні документи

 

- На сьогоднішній день трапляються випадки, коли громадяни, перебуваючи в горі, чи зоспіху, та не усвідомлюючи тієї важливості, забувають своєчасно зареєструвати смерть близьких їм осіб та родичів у встановлений законодавством термін та проводять поховання без відповідного свідоцтва про смерть.
Не пізніше 3 днів Для проведення своєчасної державної реєстрації смерті осіб, слід звернути увагу на той факт, що законодавством передбачений термін подачі заяви про державну реєстрацію смерті до органу державної реєстрації актів цивільного стану
 не пізніше 3 днів з дня настання смерті чи виявлення трупа, а в разі, якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів.
Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, який видається закладом охорони здоров'я чи судово-медичною установою (лікарні, поліклініки, судово-медичні установи, тощо).
Якщо смерть сталася в дорозі. Необхідно пам’ятати, що державна реєстрація смерті проводиться: - за останнім місцем проживання померлого; - за місцем настання смерті чи виявлення трупа ;- або за місцем поховання померлого. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. 
Іноземці та особи без громадянства. Державна реєстрація смерті іноземців та осіб без громадянства проводиться на загальних підставах з дотриманням вимог законодавства України. При цьому документи (паспорт, довідка про смерть, тощо) складені на іноземній мові мають бути перекладені на українську мову та засвідчені нотаріально.
Хто подає заяву.Із заявою про реєстрацію смерті можуть звернутись родичі померлого, представники органу опіки та піклування, працівники житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інші особи - не пізніше трьох днів з дня настання смерті людини. Державна реєстрація смерті проводиться в присутності заявника. Заявник (особа, яка звертається щодо державної реєстрації смерті) має пред'явити свій паспорт або паспортний документ.
 Що робити з паспортом померлого. Відповідно до п. 14 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, якщо померлий мав паспорт або паспортний документ, а також військово-облікові та пільгові документи, то орган державної реєстрації актів цивільного стану, який реєструє смерть, вилучає їх і в цих документах проставляє відповідний штамп про смерть власника. Непередача зазначених документів померлих не є перешкодою для державної реєстрації смерті.
Необхідні документи для реєстрації смерті:- лікарське свідоцтво про смерть; - паспорт померлої людини; - паспорт заявника. 
Які документи мають видати. Після проведення державної реєстрації смерті орган державної реєстрації актів цивільного стану видає відповідне свідоцтво та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради видається довідка для отримання допомоги на поховання.

 

 

 

Провідний спеціаліст Мукачівського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області Пивовар Г.В.

 

 

 

Порядок державної реєстрації розірвання шлюбу

 

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя відповідно до статті 106 або одного з них відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду (стаття 105 Сімейного кодексу України).

Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у встановлених законом випадках. 

Так, відповідно до ст. 106 Сімейного Кодексу України та п 2 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", який набрав чинності 27.07.2010 року державна реєстрація розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них за їх заявою. 

Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя.

Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться після закінчення одного місяця від дня подання відповідної заяви, якщо вона не була відкликана. 

У разі якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу у встановлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб робиться відмітка про розірвання шлюбу із зазначенням прізвища, імені та по батькові особи, з якою розірвано шлюб, та місця і дати державної реєстрації розірвання шлюбу 

Відповідно до ст. 107 Сімейного Кодексу України у разі якщо один з подружжя визнаний безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя. 

З урахуванням внесених змін до Сімейного Кодексу України, у зв’язку з прийняттям Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" заява про  розірвання шлюбу одного з подружжя, якщо другий з подружжя засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш ніж три роки розглядається судом у порядку окремого провадження. 

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. 

У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду. 

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. 

Рішення суду про розірвання шлюбу надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного  реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду робиться в паспортах або в паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану. 

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності вищезазначеним Законом підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану. 

У цих випадках державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається  подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита. 

Якщо один із подружжя, що розриває шлюб, звільнений від сплати державного мита, то державна реєстрація розірвання шлюбу і видача йому свідоцтва проводиться незалежно від сплати державного мита другим з подружжя.

Відповідна заява подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один із подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо розірвання шлюбу реєструється одним із подружжя, у цьому разі в свідоцтві про розірвання шлюбу зазначається прізвище присвоєне після розірвання шлюбу, лише тому з подружжя, який зареєстрував розірвання шлюбу.

 

Головний спеціаліст відділу ДРАЦС по Мукачівському району Мукачівського МРУЮ Закарпатської області Сливка Т.А.

 

 

 

Як змінити прізвище неповнолітньому?

Зміна прізвища неповнолітньої дитини не є складною процедурою, однак певних зусиль докласти потрібно.Як трактує нам Цивільний Кодекс країни, право на прізвище належить до особистих невідчужуваних прав громадян. Так у ст.28 ЦК України передбачає, що фізична особа набуває прав і обов’язків і здійснює їх під своїм ім’ям, яке надається їй відповідно до закону, а ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по-батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Саме ці ознаки індивідуалізують фізичну особу як учасника цивільних відносин.У відповідності до статтей 145-148 Сімейного кодексу України ім’я дитини обирається за згодою батьків, по-батькові дається за іменем батька, якщо інше не передбачено законом. Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, а якщо вони мають різні прізвища – за взаємною згодою між ними. Спори між батьками з приводу імені чи прізвища дитини вирішуються органами опіки та піклування або судом. Однак, є випадки. Коли є необхідність та потреба у зміненні прізвища дитини. Тож у такому випадку, в першу чергу ми звертаємося до СК України, де в ст.148 вказано, що прізвище дитині може бути змінено її батьками у разі:

— зміни прізвища обома батьками, за умови, що дитина не досягла 7 років;

- зміни прізвища обома батьками, за умови згоди дитини, якщо вона досягла 7-річного віку;

— зміни прізвища одного з батьків, за умови спільної згоди батьків та дитини, якщо вона досягла 7-річного віку;

- за заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісти відсутнім, дитині, яка не досягла 14 років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків;

— заперечення одного з батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Однак, змінити прізвище дитини можна і за інших законних підстав, які передбачені чинним законодавством. До таких підстав можна віднести:

— Якщо за рішенням суду буде скасовано факт визнання батьківства, якщо прізвище дитини було змінене у зв’язку з визнанням батьківства;

— за наявності заяви матері та батька дитини про визнання батьківства , якщо актовий запис було складено відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;

- за рішенням суду про усиновлення тощо.

Сам прядок та весь перелік підстав зміни прізвища дитини регулюється Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року № 86/5, який включає в себе:

— подачу заяви про зміну прізвища дитини, встановленого зразка ( знайти ви її зможете у вищевказаному положенні);

— подання відповідної документації ( ксерокопії та оригінали свідоцтва про народження дитини, ксерокопія та оригінал паспорту батьків, при потребі згода другого із батьків на зміну прізвища, чи рішення суду, на підставі якого буде змінюватися прізвище);

Однак, зверну увагу, що прізвище дитина, яка досягла семи років, має право самостійно обирати чиє прізвище носитиме та її думка враховується при виборі прізвища дитини. До того ж під час вирішення питання щодо зміни прізвища, думка дитини є вирішальною. Однак, як свідчить. 3 ст... 171 СК України, суду надано право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають інтереси дитини.

 

Начальник відділу ДРАЦС

по Мукачівському району С.М.Пелюховська

 

29.10.2015р.

 

 

Порядок державної реєстрації народження дитини одинокою матір”ю

згідно частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України

 

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою факту народження фізичної особи та її походження. Про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво про народження на бланках суворої звітності, виготовлених за зразками та їх описами, затвердженими постановою КМУ від 10.11.2010 року № 1025 “Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану”.

Державна реєстрація акту цивільного стану проводиться шляхом складання актового запису цивільного стану у присутності заявника. На підставі складеного актового запису цивільного стану у повній відповідності до нього видається свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Заявник повинен бути ознайомлений з даними, унесеними до актового запису цивільного стану, який засвідчується печаткою і підписом керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану та посадової особи, яка провела державну реєстрацію актів цивільного стану.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подаються документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації в органах ДРАЦС, а також паспорт. Документи, складені іноземною мовою, подаються для державної реєстрації актів цивільного стану разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.

Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєння прізвища, власного імені та по батькові.

Державна реєстрація народження проводиться за письмовою заявою матері дитини. При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли не має спільної заяви батьків або заяви батька чи рішення суду про визнання батьківства, запис у книзі державної реєстрації народження проводиться за спеціальними правилами. Так, за заявою матері у графі “Батько” зазначається прізвище матері, а власне ім”я та по батькові батька визначається на розсуд матері і видається відповідний документ (довідка або витяг) про те, що відомості про батька дитини записані за заявою матері. Це унеможливлює ототожнювання людини, зазначеної батьком у свідоцтві про народження дитини з людиною, прізвище, власне ім”я та по батькові якої співпадають з зазначеними матір”ю дитини. Отже, на таку людину, ім”я якої співпадає з визначеним матір”ю дитини, не можна покласти батьківські обов”язки.

У разі смерті матері, а також за неможливості встановити місце її проживання, запис про батьків дитини провадиться за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров¢я, в якому народилася дитина. Надання зазначеним особам такого права виправдано, оскільки, в іншому випадку внесення запису про батька та матір дитини, надання їй імені, ускладнювалося б і затягувалося на тривалий час. В разі визнання згодом батьківства або материнства вносяться відповідні зміни в актовий запис про народження.

Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця від дня народження дитини.

У разі несвоєчасної державної реєстрації народження зазначаються поважні причини пропуску місячного строку або реквізити протоколу про адміністративне правопорушення.

Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі медичного свідоцтва про народження форми № 103/0, виданого закладом охорони здоров¢я про народження нею дитини.

Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та не має спільної заяви батьків, прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім¢я та по батькові – за вказівкою матері у заяві про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Власне ім¢я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, визначається матір¢ю дитини.

При державній реєстрації народження дитині може бути просвоєно не більше двох власних імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини.

По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

На прохання матері до її паспорта уносяться відомості про дітей: їх прізвище, ім¢я, по батькові, число, місяць і рік народження.

У випадку, коли державна реєстрація народження дитини проводилася за заявою матері ( ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України), то разом із свідоцтвом про народження дитини виконавчим органом сільської, селищної ради видається довідка для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та довідка для призначення допомоги при народженні дитини.

 

 

29 жовтня 2015 рку. Головний спеціаліст відділу ДРАЦС по

Мукачівському району Мукачівського МРУЮ

Сливка Т.А.

 

 

                  

 

 Помилки, неправильні записи у свідоцтві можна виправити у    

                       відділі державної реєстрації актів цивільного стану.             

 

       Відповідно до Закону України „ Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, Сімейного кодексу України та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами ДРАЦС України проводяться відповідними відділами.

   Бувають випадки коли у свідоцтві записано неправильне прізвище, власне ім’я або по батькові, перекручені дані про батьків, неточно вказана дата народження,  відсутні дані про місце народження дитини. У цих випадках необхідно звернутись до відділу ДРАЦС ( попередня назва ЗАГС) за місцем проживання для внесення відповідних змін, доповнень.

    Право подати заяву про внесення змін до актових записів цивільного стану мають:

особи, щодо яких складено актовий запис;

батьки неповнолітніх (малолітніх) дітей;

піклувальники неповнолітніх та опікуни малолітніх дітей;

опікуни недієздатних;

спадкоємці померлого.

Разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану необхідно подати такі документи:

паспорт,

свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;

інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті ( документи, які підтверджують правильність прізвища тощо).

     Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах та інших поданих заявником документах, якщи вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом ДРАЦС шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

     На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обгрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису ( або декількох записів) цивільного стану або про відмову в цьому.

    У разі відмови у внесення змін до актового запису цивільного стану у висновку чітко вказуються причини такої відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

   Унесення змін до актових записів цивільного стану провадиться відділом ДРАЦС за місцем зберігання відповідного первинного актового запису. Після цього виписується нове свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану з штампом „Повторно”, яке видається заявнику. Первинне свідоцтво, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

    За наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану провадяться на підставі судового рішення.

    Заяви про внесення змін, поновлення та анулювання актових записів розглядаються у тримісячний строк з дня надходження заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

    За наявності поважних причин цей термін може продовжитись з письмового дозволу керівника відділу ДРАЦС Головного управління юстиції, але не більш як на три місяці.

 

 

            

 Начальник відділу ДРАЦС по Мукачівському району Мукачівського МРУЮ  С.М.Пелюховська

 

16.09.2015 р

 

 

 

Державний реєстр актів цивільного стану громадян згідно інструкції з ведення реєстру актів цивільного стану громадян

 

 

Відповідно до вимог статті 49 Цивільного кодексу України народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064 (зі змінами) (далі - Порядок), визначено процедуру створення та ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян.Зокрема, вказаним Порядком передбачено, що Державний реєстр актів цивільного стану громадян (далі – Реєстр) – це єдина комп’ютерна база даних про акти цивільного стану, внесені до них зміни і доповнення, видачу свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану на витягів з Реєстру.При цьому слід зазначити, що внесення до Реєстру відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється реєстратором (відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Мін’юсту в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, мм.Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції) одночасно із складенням відповідного актового запису цивільного стану.Водночас до Реєстру вносяться реєстратором протягом п’яти робочих днів з моменту надходження до реєстратора першого примірника актового запису відомості, зазначені в актових записах про народження, шлюб, смерть, складених виконавчими органами сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного значення).Також реєстратором на підставі відповідного рішення суду вносяться відомості про усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав.Крім того, відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в м. Києві протягом десяти робочих днів з моменту надходження першого примірника актового запису вносяться відомості, зазначені в актових записах про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, що складені дипломатичними представництвами та консульськими установами України.Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян» (зі змінами) наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5 затверджено Інструкцію з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі – Інструкція), якою визначено порядок внесення до Реєстру відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, а також установлено форми витягів з Реєстру та умови їх видачі.Одночасно вказаним наказом Мін’юсту визначено строки внесення до Реєстру відомостей, що містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану, які зберігаються в архівах відділів реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції.Згідно з пунктом 4.1 розділу IVвказаної Інструкції відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, які містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану і метричних книгах, що зберігаються в архівах відділів реєстрації актів цивільного стану, підлягають обов’язковому внесення до Реєстру у вигляді, межах та обсягах, наведених у відповідних книгах.У разі, якщо відомості вказаних актових записів цивільного стану складені недержавною мовою, у даних Реєстру обов’язково зазначається мова, якою складено паперовий носій цих записів. До відомостей у Реєстрі таких актових записів (не паперові носії) реєстратором може бути внесено зміни на підставі заяви фізичної особи, яка має право на отримання повторного свідоцтва, витягу з Реєстру та при пред’явленні паспорта з урахуванням його даних, викладених українською мовою. У цьому разі до Реєстру вносяться дані щодо реєстратора, яким унесено зміни, а також підстава таких змін та дата їх унесення.При реєстрації розірвання шлюбу, крім відомостей актового запису про розірвання шлюбу, до Реєстру вносяться відомості актового запису про шлюб, що розривається (за відсутності такого запису в Реєстрі), з позначкою «Архівний» та з відомостями про його розірвання.Про факт занесення реєстратором відділу реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції відомостей актового запису цивільного стану до Реєстру, а також про номер актового запису в Реєстрі та дату його внесення повідомляється відділ реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі для проставлення відмітки в другому примірнику актового запису цивільного стану щодо номера актового запису в Реєстрі, дати його внесення. При цьому реєстратор відділу реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі здійснює перевірку відповідності внесених до Реєстру відомостей з даними актового запису цивільного стану, що перебувають на зберіганні.  Державний реєстр актів цивільного стану громадян запроваджено з 1 грудня 2008 року, що стало знаменною подією у діяльності органів реєстрації актів цивільного стану України.Оскільки Державний реєстр актів цивільного стану є, безперечно, соціальним Реєстром, його впровадження наблизило правові послуги до особи: наразі громадянин має змогу отримати необхідний документ про реєстрацію актів цивільного стану за місцем проживання, незважаючи на місце проведення такої реєстрації, що, в свою чергу, покращило оперативне та якісне обслуговування громадян, надання їм необхідної правової допомоги.

 

31.08.2015

 

Провідний спеціаліст відділу                                                   О.А.Бриль

 

 

Визначення походження дитини

 

      Права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від   них,  засвідченому  органом  державної реєстрації   актів   цивільного  стану  в    встановленому порядку.

         Визначення походження дитини   від  матері   та батька, які перебувають у шлюбі між собою, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

           Походження дитини від  подружжя  визначається  на   підставі свідоцтва  про  шлюб  та  документа  закладу  охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

           Дитина,  яка  народжена  до  спливу  десяти місяців після припинення   шлюбу або  визнання  його  недійсним,  походить  від подружжя.

          Подружжя,  а  також  жінка  та  чоловік,  шлюб  між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення  їх  шлюбу,  мають  право  подати  до  органу державної реєстрації  актів  цивільного  стану  спільну заяву про невизнання чоловіка  (колишнього  чоловіка)  батьком дитини. Така вимога може

бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір'ю дитини заяви про визнання батьківства.

        Якщо дитина народилася  до  спливу  десяти  місяців  від  дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та  чоловіка, який вважає себе батьком.

       У  разі  народження дружиною дитини, зачатої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій,  здійснених  за письмовою згодою її чоловіка, він записується батьком дитини.

      У разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого   подружжям   в   результаті   застосування    допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя.

       Подружжя  визнається батьками дитини, народженої дружиною після перенесення в  її  організм  ембріона  людини,  зачатого  її чоловіком  та  іншою жінкою  в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій.

        Визначення походження дитини від батька у разі  реєстрації повторного шлюбу з її матір'ю:

              1. Якщо дитина народилася до спливу десяти  місяців  від  дня припинення   шлюбу   або   визнання  шлюбу  недійсним,  але  після реєстрації повторного шлюбу її матері з іншою особою,  вважається, що батьком  дитини є чоловік її матері у повторному шлюбі.

               2.Батьківство попереднього  чоловіка  може  бути  визначене  на підставі його спільної заяви з чоловіком у повторному шлюбі або за рішенням суду.

 

         Визначення походження дити батьки  якої не перебувають у шлюбі між собою:

 

                 1.  Якщо  мати  та  батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від  матері  визначається  на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

                  2. Якщо мати та батько дитини не  перебувають  у  шлюбі  між собою, походження дитини  від батька визначається:

            а) за заявою матері та батька дитини

            б) за рішенням суду.

 

            Походження дитини  від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути  подана  як  до,  так  і  після  народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

            Якщо  заява  про  визнання  себе  батьком дити подана неповнолітнім,  орган  державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє  батьків,  опікуна,  піклувальника  неповнолітнього про запис  його  батьком дитини.  У  разі  якщо  повідомити  батьків, опікуна,  піклувальника неповнолітнього неможливо, орган державної реєстрації  актів  цивільного стану повинен повідомити орган опіки та піклування про запис неповнолітнього батьком дитини.

             Якщо  заява  про  визнання батьківства не може бути подана особисто,  вона може бути подана через представника або  надіслана поштою,   за  умови  її нотаріального  засвідчення.  Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

 

 

 

Провідний спеціаліст відділу ДРАЦС по Мукачівському району РС Мукачівського МРУЮ  Бриль О.А.

 

 

 

Порядок внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану

 

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України (якщо при реєстрації шлюбу дружина, чоловік зберегли дошлюбні прізвища, вони мають право подати заяву про обрання прізвища одного з них як спільного або про приєднання до свого прізвища, прізвища другого з подружжя), також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного у місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб.

Заява про визнання батьківства, яка є підставою для внесення змін, може бути подана до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про народження або за місцем постановлення рішення суду про визнання батьківства.

Громадяни України, які проживають за кордоном та перебувають на обліку в дипломатичному представництві або консульській установі України в інших державах, а також іноземці і особи без громадянства, які зареєстрували акти цивільного стану в державних органах реєстрації актів цивільного стану України і на час звернення проживають за кордоном, подають відповідні заяви до дипломатичних представництв або консульських установ України в інших державах та розглядаються ними в порядку, передбаченому вказаним Положенням.

Водночас, заяви про внесення змін стосовно іноземців, які зареєстрували акти цивільного стану на території України і на час звернення постійно проживають на території України розглядаються відділом реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.

Наведені заяви розглядаються у тримісячний строк з дня їх надходження до відділу реєстрації актів цивільного стану. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці. Крім того, якщо виникла потреба поновлення втраченого актового запису, до якого необхідно внести зміни, перебіг тримісячного строку припиняється.

Так, законодавством визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Це особи, щодо яких було складено актові записи, батьки неповнолітніх (малолітніх), піклувальники неповнолітніх та опікуни малолітніх, опікуни недієздатних осіб, спадкоємці померлого за законом або заповітом.

Заслуговує уваги, що унесення змін до актових записів цивільного стану за заявою представника за довіреністю не дозволяється. Однак, заява про визнання батьківства, яка є підставою для внесення змін до актового запису про народження і не може бути подана особисто, може бути подана через представника або надіслана поштою за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

Разом із заявою (встановленого зразка) про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються документи необхідні для її розгляду та вирішення питання по суті, зокрема паспорт або паспортний документ, свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні та інші документи.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про реєстрацію актів цивільного стану відділом реєстрації актів цивільного стану додаються до матеріалів справи копії відповідних актових записів цивільного стану або витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обгрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису у висновку мають бути чітко вказані причини відмови. При врученні (направленні) висновку про відмову заявнику одночасно роз’яснюється про можливість його оскарження в судовому порядку.

Підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану, крім висновку відділу реєстрації актів цивільного стану або відповідної консульської установи чи дипломатичного представництва України в іншій державі є, зокрема рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), виключення відомостей про батька (матір дитини) з актового запису про народження, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану; заява про визнання батьківства; постанова адміністративного суду; заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої дитини щодо внесення відомостей про батька дитини; заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища; актові записи про зміну імені, про шлюб та розірвання шлюбу; рішення органу опіки та піклування про зміну прізвища неповнолітньої дитини та інші.

Водночас потрібно зазначити, що у випадку внесення змін на підставі рішення суду, органу опіки та піклування, оформленого розпорядженням або рішенням райдержадміністрації чи виконавчого комітету відповідних рад, при потребі до них також додаються відповідна заява про внесення змін та інші необхідні для виконання документи.

Унесення змін до актових записів цивільного стану провадиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Після цього виписується нове свідоцтво про реєстрацію акта цивільного стану, з штампом «Повторно», яке видається заявнику або надсилається до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника для вручення йому. Первинне свідоцтво, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

Слід зазначити, якщо актовий запис цивільного стану було зареєстровано органами іноземних держав, унесення змін провадиться компетентними органами цієї держави згідно із законодавством держави, на території якої було складено запис.

Провідний спеціаліст відділу ДРАЦС по Мукачівському району РС Мукачівського МРУЮ Сливка Т.А., 28 травня 2015 року

З  27.07.2010 року спрощено розірвання шлюбу 

         Відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію актів цивільного стану” від 01.07.2010 року та Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні зі змінами від 24.12.2010 року державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану у встановлених законом випадках.

   Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

   Державна реєстрація може проводитись незалежно від строку, що минув після постановлення судом рішення про розірвання шлюбу, яке набрало чинності.

     У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

     Рішення суду про розірвання шлюбу, постановлене судом після набрання чинності Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, надсилається судом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому запису про шлюб. Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

   Відділ ДРАЦС, який отримав таке рішення про розірвання шлюбу у день його надходження проставляє відмітку про розірвання шлюбу в актовому запису про шлюб та вносить відповідні відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

    Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред”явлення рішення суду. 

     При зверненні осіб для проставлення вказаної відмітки відділ ДРАЦС одночасно перевіряє наявність відмітки про розірвання шлюбу в актовому запису про шлюб у відділі державної реєстрації актів цивільного стану України за місцем зберігання актового запису про шлюб. Особам роз”яснюється, що відмітку про розірвання шлюбу в паспортах буде проставлено після одержання відповіді.

      У разі відсутності відмітки про розірвання шлюбу в актовому запису про шлюб відділ ДРАЦС проставляє її одночасно з відміткою про розірвання шлюбу в паспортах із залишенням у відділі ксерокопії рішення суду або направляє рішення суду про розірвання шлюбу до відділу ДРАЦС за місцем зберігання актового запису про шлюб.

       У рішенні суду про розірвання повинно бути зазначено про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстрації шлюбу, що розривається.

      Якщо особа, у паспорті, якої робиться відмітка про розірвання шлюбу, змінила прізвище на дошлюбне, то на  першій сторінці паспорта одночасно вказується, що у зв”язку зі зміною прізвища паспорт підлягає обміну в місячний строк.

     У разі зміни прізвища військовозобов”язаними відділ ДРАЦС надсилає повідомлення військовим комісаріатам про зміну війсковозобов”язаними і призовниками прізвища у зв”язку з державною реєстрацією розірвання шлюбу.

     

                                                

 Начальник відділу ДРАЦС

 по Мукачівському району

 реєстраційної служби

 Мукачівського МРУЮ                                                 С.М.Пелюховська

 

28.04.2015р.

 

 

 

 

Визнання батьківства з одночасною реєстрацією народження

 

Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.
Відповідно до п.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Невиконання цього обов’язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.
 Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються:

1.паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред’явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не в праві відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану;

2.паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі, якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;

3.документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері).

Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі, то у цих випадках при складанні актового запису про народження дитини прізвище дитини вказується за прізвищем матері, а по батькові і відомості про батька — відповідно до заяви про визнання батьківства. Якщо батьки (батько) бажають (є) присвоїти дитині прізвище батька, то воно виправляється в актовому записі про народження на підставі вищезазначених документів. Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, то походження дитини від матері визначається на підставі одного із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, а походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини про визнання батьківства.Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, то вона може бути подана через представника або надіслана поштою за умови нотаріального засвідчення справжності підпису заявника на цій заяві. Повноваження представника мають грунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності.
При різних прізвищах, за письмовою згодою батьків, дитині присвоюється прізвище батька чи матері або подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ. Власне ім’я дитини визначається за згодою батьків. При державній реєстрації народження дитині може бути присвоєно не більше двох власних імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько. По батькові дитині присвоюється за власним іменем батька.
На прохання батьків — громадян України — до їх паспортів або паспортних документів органи державної реєстрації актів цивільного стану вносять відомості про дітей: прізвище, власне ім’я, по батькові, число, місяць і рік народження.

 

Провідний спеціаліст відділу ДРАЦС по Мукачівському району РС Ольга Анатоліївна Бриль

 

Державна реєстрація шлюбу

З кожним роком все більше і більше уваги державою приділяється людині, зокрема можливості реалізації її основних прав. Це забезпечується за допомогою різноманітних галузей права. Але провідне місце серед інших галузей права займає сімейне право, адже сім'я необхідна кожній людині. Саме сім'я здійснює істотний вплив на розвиток суспільства, його моральне здоров'я і є одним з факторів підвищення соціальної активності людей. Саме в сім'ї формуються основні риси характеру особи, її відношення до праці, моральних, ідейних і культурних цінностей. Міцна сім'я означає міцне суспільство. Шлюб – основна передумова сім'ї. Він ґрунтується на почутті любові, справжній дружбі і повазі – моральних принципах побудови родини в нашому суспільстві. В переважній більшості випадків саме це є основним аргументом жінки та чоловіка укласти шлюб. І, звичайно те, що нормальна, повноцінна сім'я виникає і розвивається лише на основі шлюбу. Основою сім'ї, як вже було сказано, є шлюб. Без сім'ї неможливо собі навіть уявити життя людини, оскільки сім'я є природним і основним осередком суспільства. Так шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Жоден інший орган не має права оформляти шлюб. Основними умовами вступу в шлюб є:  взаємна вільна згода жінки та чоловіка на укладення шлюбу, та досягнення ними шлюбного  віку. Шлюбний вік для  чоловіка та жінки встановлюється  законодавством у вісімнадцять років. За заявою особи, яка досягла шістнадцять років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Якщо державна реєстрація шлюбу у визначений день не відбулася, заява про державну реєстрацію шлюбу втрачає чинність після спливу трьох місяців від дня її подання. Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про державну реєстрацію шлюбу. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви, або у будь-який інший день за бажанням наречених наречених протягом одного місяця, за наявності документів, що підтверджують дані підстави. Шлюб реєструється у приміщенні державного органу державної реєстрації актів цивільного стану.  За заявою наречених державна реєстрація шлюбу проводиться в урочистій обстановці при обов’язковій присутності обох наречених. При державній реєстрації шлюбу подаються паспорти або паспортні документи наречених. Особа має право на повторний шлюб після розірвання попереднього шлюбу. Повторний шлюб реєструється органом державної реєстрації актів цивільного стану за умови пред’явлення особами, які раніше перебували в шлюбі, документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу. Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб. Про державну реєстрацію шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, які зареєстрували шлюб, робиться відмітка із зазначенням прізвища, імені, по батькові і року народження другого з подружжя та місця і дати такої реєстрації . Сім'я – дуже важлива, дуже відповідальна справа людини. Сім'я дає повноту життя, сім'я дає щастя, але кожна сім'я, особливо в сучасному житті, є насамперед великою справою, яка має державне значення. І тому цілком природно, що зараз держава все більше уваги приділяє питанням шлюбу та сім'ї. Держава захищає права сім'ї як основної ланки суспільства. І, звичайно, важливе значення для майбутнього подружжя має знання умов та порядку укладення шлюбу, а також обізнаність щодо своїх майбутніх прав та обов’язків. 

Начальник відділу ДРАЦС по Мукачівському району РС     С.М.Пелюховська

05.02.2015

 

Зміна прізвища неповнолітньої дитини не є складною процедурою, однак певних зусиль докласти потрібно.Як трактує нам Цивільний Кодекс країни, право на прізвище  належить до особистих невідчужуваних прав громадян. Так у ст...28 ЦК України передбачає, що фізична особа набуває прав і обов’язків і здійснює їх під своїм ім’ям, яке надається їй відповідно до закону, а  ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по-батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Саме ці ознаки індивідуалізують фізичну особу як учасника цивільних відносин.У відповідності до статтей 145-148 Сімейного кодексу України ім’я дитини обирається за згодою батьків, по-батькові дається за іменем батька, якщо інше не передбачено законом. Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, а якщо вони мають різні прізвища – за взаємною згодою між ними. Спори між батьками з приводу імені чи прізвища дитини вирішуються органами опіки та піклування або судом. Однак, є випадки. Коли є необхідність та потреба у зміненні прізвища дитини. Тож у такому випадку, в першу чергу ми звертаємося до СК України, де в ст...148 вказано, що прізвище дитині може бути змінено її батьками у разі:

—  зміни прізвища обома батьками, за умови, що дитина не досягла 7 років;

-  зміни прізвища обома батьками, за умови згоди дитини, якщо вона досягла 7-річного віку;

— зміни прізвища одного з батьків, за умови спільної згоди батьків та дитини, якщо вона досягла 7-річного віку;

-  за заявою батьків або одного з них, якщо  другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісти відсутнім, дитині, яка не досягла 14 років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків;

— заперечення одного з батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Однак, змінити прізвище дитини можна і за інших законних підстав, які передбачені чинним законодавством. До таких підстав можна віднести:

— Якщо за рішенням суду буде скасовано факт визнання батьківства, якщо прізвище дитини було змінене у зв’язку з визнанням батьківства;

— за наявності заяви матері та батька дитини про визнання батьківства , якщо актовий запис було складено відповідно до статті 135Сімейного кодексу України;

-  за рішенням суду  про усиновлення тощо.

Сам прядок та весь перелік підстав зміни прізвища дитини регулюється  Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року № 86/5, який включає в себе:

— подачу заяви про зміну прізвища дитини, встановленого зразка ( знайти ви її зможете у вищевказаному положенні);

— подання відповідної документації ( ксерокопії та оригінали свідоцтва про народження дитини, ксерокопія та оригінал паспорту батьків, при потребі згода другого із батьків на зміну прізвища, чи рішення суду, на підставі якого буде змінюватися прізвище);

Однак, зверну увагу, що прізвище дитина, яка досягла семи років,  має право самостійно обирати чиє прізвище носитиме та її думка враховується при виборі прізвища дитини. До того ж під час вирішення питання щодо зміни прізвища,  думка дитини  є вирішальною. Однак, як свідчить. 3  ст... 171 СК України, суду надано право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають інтереси дитини.

 

Провідний спеціаліст відділу О.А.Бриль