Офіційний веб-сайт
Пошук

 

   Мукачівщина запрошує!

 

  

        


 


 

На головну

Новини

09.10.2017 | 16:58

На Мукачівщині зафіксовано випадок зараження сказом домашнього собаки

На Мукачівщині зафіксовано випадок зараження сказом домашнього собаки

Про недопущення виникнення стійких природних осередків сказу на території Мукачівського району, - таке питання було на порядку денному засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Мукачівській РДА. Засідання відбулося сьогодні, 09 жовтня, під головуванням першого заступника голови Мукачівської РДА Андрія Данканича, який очолює дану комісію. 

Члени комісії заслухали інформацію заступника голови РДНПК, начальника Мукачівського районного управління ГО Держпродспоживслужби України в Закарпатській області Василя Туряниці.

Як зазначив Василь Андрійович, на Мукачівщині у селі Горонда зафіксовано випадок зараження сказом домашнього собаки. Небезпечну хворобу переносять дикі тварини, у даному випадку в собаки був контакт з лисицею.

Після підтвердження результатів патматеріалів, відібраних спеціалістами ветеринарної лабораторії, у дворогосподарстві, де стався інцидент, проведено всі заходи з локалізації розповсюдження небезпечної хвороби.

На даний час проводяться щеплення собак та котів проти захворювання на сказ та клінічні обстеження  тварин у дворогосподарствах села Горонда.

Враховуючи вищенаведене, ДНПК при Мукачівській РДА прийняла рішення:

Оголосити неблагополучними щодо сказу с. Горонда, Горондівської сільської ради, лісові масиви та мисливські угіддя навколо неї та ввести на території карантинні заходи.

2. Враховуючи природне поширення сказу тварин, заходи щодо профілактики та боротьби з ним проводити комплексно: органами державної ветмедицини, охорони здоров’я, лісового господарства,  мисливськими товариствами, зокрема, ГО «МРТМР»Сокіл», «Острош» та органами місцевого самоврядування.

3. Затвердити «Комплексний план заходів шодо профілактики та недопущення виникнення захворюваності сказом тварин і людей в селі Городна Горондівської сільської ради».

4. Службі Держветмедицини та Мукачівській міськрайонній філії «ЗОЛСДСЕСУ» постійно проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо профілактики сказу.

Перший заступник  голови Мукачівської РДА Андрій Данканич наголосив на чіткому доведенні до мешканців алгоритму дій у  випадку контакту (нападу) на домашню тварину з боку дикої тварини.

Відтак, якщо:

1. Зафіксовано контакт собаки або кішки з дикою твариною, або у випадку появи клінічних ознак сказу у домашніх тварин, необхідно негайно повідомити органи місцевого самоврядування та дільничного працівника ветмедицини.

2. Всім мешканцям дворогосподарства необхідно звернутися за консультацією та обстеженням до працівників амбулаторії або ФАПу  та лікаря – рабіолога.

3. У випадку укусу людини домашньою твариною або дикою твариною негайно звернутися за медичною допомогою.

Довідково:

Сказ (Інші назви: рабіес (лат. rabies), застаріле - гідрофобія, водобоязнь) - гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним результатом.

Джерелами інфекції для 60% хворих на сказ служать собаки, для 24% - лисиці, для 10% - кішки, для 3% - вовки і для 3% - інші тварини. Тварина стає заразним за 3-10 днів допояви ознак хвороби і залишається заразним протягом всього періоду захворювання. Сказ зустрічається майже в усіх країнах світу, за винятком острівних держав (Великобританія, Японія, Кіпр, Австралія та ін}, а також ряду держав на півночі (Норвегія, Швеція)і півдні Європи (Іспанія, Португалія).

Зараження людини відбувається при укусі або ослинення хворим на сказ твариною. Вірус сказу передається зі слиною. Особливо небезпечні укуси в голову і кисті рук.

Інкубаційний період триває в середньому від 1 до 3 міс (можливі коливання від 12 днів до 1 року і більше). На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу. Найбільш коротка інкубація спостерігається при укусі обличчя, голови, потім верхніх кінцівок і найбільш довга - при укусі в нижні кінцівки.

Виділяють 3 стадії хвороби: I - початкову (депресії), II - збудження, III - паралічів.

Клінічні ознаки та перебіг хвороби у тварин

У собак інкубаційний період триває від кількох днів до кількох місяців (у середньому 2 - 8 тижнів), що залежить від віку, індивідуальної резистентності тварини, відстані від місця укусу до голови, розмірів і глибини рани, кількості та вірулентності вірусу. Перебіг хвороби завжди гострий. Клінічна картина характеризується підвищеною збудливістю й значною агресивністю, що змінюються депресією, розвитком паралічів, слинотечею. Визначають кілька форм клінічного прояву сказу: буйна, паралітична, атипова і особлива африканська форма - улуфато.

При б у й н і й формі сказу чітко виражені три стадії розвитку хвороби: продромальна, або меланхолічна, стадія збудження, або маніакальна, і паралітична, або депресивна. Продромальна стадія триває 1,5 - 2 доби, характеризується зміною звичної поведінки собаки та поступовим зростанням клінічних ознак хвороби. На початку хвороби собака стає неуважною до хазяїна, не відразу відгукується на поклик, важко підіймається зі свого місця, нерідко буває дуже лагідною, безпричинно гавкає, клацає зубами. З розвитком хвороби собака намагається забитися в темні кутки, ковтає сторонні предмети, куски дерева, ганчірки. В окремих випадках роздирає зубами місце укусу. Під кінець другого дня з'являється розлад акту ковтання, собака не торкається корму, не п'є воду. В цей період захворілих собак часто доставляють у лікарню з проханням видалити з глотки кістку, якою нібито подавилась тварина. Згодом посилюється слинотеча, з'являється прагнення укусити людину чи тварину. Стадія збудження триває 3 - 4 доби. Характеризується різко вираженими нападами буйства, прагненням собаки втекти з дому, великою агресивністю до інших тварин, особливо собак, спробами нещадно їх кусати. Посилюється слинотеча, розвивається косоокість, водобоязнь.

Поступово стадія збудження переходить у паралітичну стадію, яка триває 2 - 4 доби. Ця стадія характеризується швидким розвитком паралічів м'язів задніх кінцівок, хвоста, тулуба, прямої кишки, сечового міхура. Тварина дуже виснажена, шерсть скуйовджена, очі глибоко западають, нижня щелепа відвисає, язик вивалюється назовні, з рота витікає багато слини. Хода внаслідок парезу задніх кінцівок стає хиткою, потім тварина взагалі не може підніматися. Загибель настає через 6 - 8 діб від початку хвороби.

При т и х і й формі сказу збудження виражене слабко або його взагалі не буває. Тиха форма спостерігається в разі зараження собак від лисиць, характеризується депресією, швидким розвитком паралічів, сильною слинотечею, утрудненням під час ковтання. Загибель настає на 2 - 4-ту добу хвороби.

А т и п о в а форма характеризується підгострим перебігом. Спостерігається виснаження, атрофія м'язів, гастроентерит, а також пізні паралічі. Собаки не виявляють агресивності. Атипова форма трапляється дуже рідко.

Новини

Всі новини >>