Важливість рівного розподілу обов’язків у сім’ї

8 травня 2019 року Кабінетом Міністрів України схвалено Указ Президента України «Про День батька», відповідно до якого у третю неділю червня кожного року святкуватиметься День батька.                                         

  День батька встановлено з метою створення сприятливих умов для зміцнення інституту сім'ї як основи суспільства і визнання на державному рівні ролі батька у вихованні дітей.   Гендерна рівність передбачає рівні права для жінок і чоловіків, а також їх однакову значущість, можливості, обов’язки та участь у всіх сферах суспільного й приватного життя. Так само вона означає рівний доступ жінок і чоловіків до ресурсів та їх розподілу між ними.

У новій стратегії також розглядають наслідки, пов'язані з рівністю між жінками та чоловіками в питаннях гідності, а також у правах у суспільному, приватному та сімейному житті. Варто зважати на соціальну значущість відпустки матері та батька у зв'язку із доглядом за дитиною та значення обох батьків у вихованні дітей, а також на роль піклувальників про дорослих підопічних, аби гарантувати, що права жінок і чоловіків поважають цілковито та однаковою мірою. Належить адвокатувати рівний розподіл неоплачуваних домашніх обов’язків і обов’язків щодо догляду, щоб розвінчати гендерні стереотипи, гарантувати баланс між робочим і сімейним життям жінок та чоловіків, а також наблизитися до реальної гендерної рівності.

Роль чоловіків як у державній, так і в приватній сферах має вирішальне значення для досягнення прогресу на шляху до справжньої гендерної рівності. Участь чоловіків і хлопців, а також їхня відповідальність як учасників змін у питаннях гендерної рівності дуже важливі. Потрібно подолати гендерні стереотипи чоловіків, щоб звільнити чоловіків і хлопців від тиску стереотипних очікувань, із якими вони зіштовхуються. Оскільки гендерні стереотипи є поширеними та діють протягом усього життя, для вирішення питань, що стосуються соціалізації чоловіків і хлопців у великій кількості соціальних контекстів, як-от: удома, на всіх етапах системи освіти, на робочому місці та в економіці у широкому розумінні цього слова, у ЗМІ й мережах, а також в особистих стосунках – необхідне застосування принципу життєвого циклу.

Ґендерна рівність означає не лише відкрити жінкам можливість самореалізації у сфері бізнесу чи політики, а це означає також створити умови для більш партнерських, справедливих, рівніших відносин у сфері сімейних взаємин, коли не тільки жінка, а й чоловік беруть участь у турботі про дітей, хатніх справах. Тоді у жінок з’явиться більше часу та сил на самореалізацію поза сім’єю. Розподіл домашніх обов’язків є лакмусовим папірцем сімейних відносин. Обсяг і види домашньої праці, що виконують чоловік та жінка, є одним із найбільш важливих проявів їх ґендерних ролей і функцій, оцінкою ґендерної рівності. Соціологи стверджують, що основні обов’язки щодо ведення домашнього господарства та догляду за дітьми у сучасній українській сім’ї лягають саме на плечі жінки. Майже у 70 % сімей дружина є основним виконавцем хатньої роботи.

Головною метою сімейної політики є благополуччя сім’ї. Сім'я як "первинна клітинка суспільства" має найбільший вплив на психологічне, а часто і фізичне здоров'я, щастя та благополуччя її членів, виховання дітей, які у сім'ї отримують перші і найстійкіші уявлення про всі аспекти приватного та суспільного життя, моральні цінності, моделі поведінки, тощо.

«Не існує виключно «чоловічих» та «жіночих» обов’язків, щоденна домашня робота має ділитися порівну – хто має більше вільного часу на даний момент, той і залучається.

Роль тата не обмежується лише добуванням засобів для прожитку. Батькова присутність впливає на становлення й розвиток гармонійної особистості вашої дитини. Це довели вчені з Центру поведінки й еволюції при університеті Ньюкасла. Упродовж п’ятдесяти років вони стежили за життям 17 тисяч людей, починаючи з дитинства. Після досягнення зрілого віку, з учасниками експерименту провели докладне інтерв’ю. Виявилося, що діти, батьки яких брали активну участь у вихованні, виросли успішнішими, ніж ті, якими опікувалися тільки матері! Ці люди краще влаштовувалися в життя й будували кар’єру.

Якщо обоє батьків беруть участь у вихованні, дитина знає, що її не тільки люблять, але й почувається більш впевненою.

Кожен батько мріє про те, щоб його син виріс і побудував міцну сім’ю. Спостерігаючи за стосунками мами й тата, дитина освоює культуру взаємин між чоловіком і жінкою. Якщо ви з повагою ставитеся до дружини, вмієте вирішувати конфлікти мирним шляхом, у сім’ї панують любов і гармонія, син буде прагнути будувати саме такі стосунки зі своєю жінкою.

Роль батька у вихованні дітей обох статей складно переоцінити. 

Тато може дати дівчинці почуття опори й захищеності. Дитина має бути впевнена, що в будь-якому разі може звернутися до батька по допомогу.

Саме з татом малюк може освоїти чоловічі заняття. Чи то рибалка, ремонт автомобіля або будування шпаківні. З татом можна грати в активні й гучні ігри. Тато може стати справжнім другом для свого сина.

Необхідний рівний розподіл сімейних обов'язків та відповідальності між жінками і чоловіками щодо виховання дитини.

З давніх-давен проблема стосунків чоловіка і жінки вирішувалася за допомогою національних традицій, виховання, релігійних переконань тощо. Але сучасна жінка може бути не тільки чарівною, вихованою, освіченою, але й здатною виконувати традиційно чоловічу роботу. Чоловіки не квапляться підставити плече навіть у тому, що вони могли б робити на допомогу жінці — у хатньому господарстві, у вихованні дітей.   Сучасна жінка, яка вирішила працювати, опинилась у досить скрутному становищі: вона і на роботі, і вдома працює, ще й догляд за дітьми. Чоловіки вважають, що за все слід платити, за кар'єру і самореалізацію особистості теж. Тож так може міркувати лише відсторонений холодний розум. У житті ж це протиріччя має розв'язання. Воно лежить у сфері людських стосунків тих, кого об'єднало в родину щире почуття любові і поваги. Тоді зникають мізерні підрахунки, хто скільки разів ходив за продуктами, прибирав чи виносив сміття. Усе вирішується на користь родини.  

Розподіл сімейних ролей поступово змінюється у порівнянні з попередніми поколіннями. Так, 60% чоловіків та жінок вважає, що їх подружні ролі  більшою або меншою мірою відрізняються від подружніх ролей в сім’ях їх батьків. Перш за все, це пов’язано з більшою участю чоловіків у домашній роботі.

         У реальному житті нормативність егалітарної моделі відносин у сім’ї спостерігається у дуже малій мірі. Сімейний статус жінки, як і раніше, визначається статусом домашньої господарки та виховательки дітей. Новизна сьогодні в тому, що жінки вторгаються в сферу ділової активності швидше й з більшим  бажанням, ніж чоловіки у сферу домашнього господарства.

         Опитування показало, що на фоні загальної соціальної трансформації жінки стали частіше брати під сумнів традиційний розподіл ролей у сім’ї і домагатися нового гендерного устрою, заснованого на рівних можливостях у роботі і громадському житті. Для повної гармонії, у розподілі обов’язків, необхідно розуміння та бажання чоловіків.

Остання зміна сторінки: 11-06-2019 15:42