Відкриті дані

І.Д. Качур

Голова Мукачівської районної ради ветеранів України

З досвіду роботи ветеранської організації Мукачівщини за 35 років від часу її заснування.

28 березня 1987 року в Києві відбулася Перша Установча конференція ветеранів війни та праці України.

Ветеранський рух у країні з цієї дати набуває впорядкованих, структурних, організованих форм, ведеться відлік діяльності ветеранських осередків.

До Першої всеукраїнської Установчої конференції ветеранів війни і праці установчі ветеранські конференції пройшли в містах, районах, областях усієї країни.

Як підрозділ української республіканської організації ветеранів війни і праці колишнього СРСР Мукачівська районна Організація, де-юре, була утворена на районній установчій конференції 14 лютого 1987 року. В її роботі брали участь 25 делегатів.

Головою ради ними було обрано учасника Другої світової війни І. В. Чопея, заступником – М.М. Дарчука, а відповідальним секретарем – М.М. Данашевського.

Фактично ж, ветеранський рух на Мукачівщині зародився одразу ж після закінчення Другої світової війни.

Демобілізовані фронтовики, підпільники, партизани не ставали на перепочинок, а активно включалися у відбудову зруйнованого, понівеченого гнобителями і війною господарства краю.

Усвідомлення закарпатцями факту, що чужоземному пануванню на Срібній Землі настав кінець, викликало активізацію громадсько-політичного життя. У селах і містах виникали Народні комітети місцевого самоврядування, змінювалися суспільно-економічні відносини. Дані обставини спонукали до утворення неформальних ветеранських об’єднань учасників війни, на той час, найбільш політично свідомої частини населення.

Саме ці об’єднання стали опорою Народних комітетів у наділенні селян землею, у розселенні бездомних у пустуючи будинки, організовували навчання дорослих, вели роз’яснювальну роботу за возз’єднання краю з матір’ю Україною, не допускали творити беззаконня на місцях.

Вдячна Мукачівщина зберегла в пам’яті керівників неформальних об’єднань ветеранів війни у смт. Чинадійово: С. Г. Гарагонич і Г. І. Лашкая, у с. Н. Давидково: В. В. Качура та І. І. Сливку, у с. Кальник: І. В. Басараба, у с. Лалово: І. В. Перчака, у с. Пузняківці: М. М. Данашевського, у с. Ракошино: В. В. Жупана, у с. В. Лучки: Ю. П. Макусія та І. А. Федака, у с. Макарьово: І. В. Маняка, у с. Бородівка: Ю. М. Пойдинця, у селі Копинівці: В.Й. Кречковського, у с. Лавки: М.Г. Губерта, І.І. Яворського та інших.

Сприяли і всіляко підтримували у районі піонерів ветеранського руху тодішні керівники району Ю. Млавець, І. Г. Гарагонич, І. Ю. Бігунець, І. Г. Кабацій, В. І. Балабан, А. М. Шекета, О. І. Ходак, М. Я. Строїн, Ю. В. Химіч, М. М. Данканич – прагматики і патріоти Мукачівщини.

В 1991 році закарпатські добровольці Червоної Армії вийшли зі складу всеукраїнської організації ветеранів і утворили «Товариство добровольців Закарпаття».

Ветеранська рада з товариством спільно вирішували ветеранські проблеми. На Мукачівщині в 2015 році товариство ввійшло до складу організації ветеранів України.

Справжньої масовості ветеранський рух у районі набув уже в незалежній Україні, після проведення 3 вересня 1996 року другої районної конференції Організації ветеранів України. Принагідно зазначимо, що у відповідності до рішень першого з’їзду ветеранів України від 19.11.1991 року організація ветеранів війни та праці була реорганізована в Організацію ветеранів України. Однак, статус юридичної особи Мукачівська районна рада Ветеранів України набула тільки 27 травня 1996 року, згідно розпорядження № 288 Мукачівської районної державної адміністрації.

Конференція обрала нову раду. Її головою став П.М. Сербін, заступником – М.М. Дарчук, відповідальним секретарем – В.П. Чекан. Де-факто, П.М. Сербін очолив організацію за півтора місяці до конференції. На пленарному засіданні його було обрано замість І. В. Чопея, що склав свої повноваження у зв’язку з хворобою.

За півтора місяці до конференції П.М. Сербін з активом організації зумів провести ґрунтовну структуризацію первинних ветеранських організацій з масовим залученням до їх складу ветеранів праці, пенсіонерів, інвалідів, людей похилого віку. У районі первинні ветеранські осередки з'явилися в усіх селах і на підприємствах.

Новообрана рада прийняла цілий ряд доленосних рішень, звернень до Верховної Ради, Президента і Прем’єр міністра, в яких йшлося про порушення законів соціального захисту на всіх рівнях владної вертикалі. Ветерани району різко виступили проти намагань можновладців відмінити ветеранські пільги.

В кінці літа 2001 року Петро Михайлович важко захворів, а 13 вересня 2001 року його не стало.

Резонансні на всю Україну політичні події, що розгорнулися у цей час в місті Мукачеві та районі, у зв’язку з виборами Президента та мера міста, внесли свої корективи в життя Мукачівщини. Ці події не обминули і ветеранів, які змогли зібратися на своє пленарне засідання тільки 18 червня 2002 року. На цьому засіданні одностайно було обрано головою Мукачівської районної ради ветеранів України ветерана педагогічної праці І.Д. Качура, що до того часу очолював Новодавидківську первинну територіальну ветеранську організацію.

Новообране керівництво ветеранської ради спрямувало роботу ветеранських осередків на їх участь у громадсько-політичному житті громад, захисті прав і гідності ветеранів, пенсіонерів, громадян похилого віку, співпраці з державною і виконавчою владами, органами самоврядування, господарськими, підприємницькими структурами, об’єднаннями громадян, для діяльності яких є пріоритетним економічне і духовне становлення України, мир і злагода в суспільстві, розв’язання проблем, які турбують старше покоління.

Такий напрямок діяльності ветеранських осередків в той час здобув широку підтримку громадськості, виконавської та представницької влад. У теперішні скрутні часи ця підтримка стала ще більш дієвою

24 липня 2002 року президія райради, проаналізувавши вклад П.М. Сербіна у розвиток економіки району та ветеранського руху, прийняла постанову про увіковічення його пам’яті. До дня проведення четвертої Мукачівської районної конференції 17 жовтня 2003 року були опубліковані та презентовані делегатам і родині ветерана документальні спогади про нього. А 1 жовтня 2006 року до Міжнародного дня ветеранів в урочистій обстановці встановлено пам’ятну дошку з його іменем на адмінбудинку колишнього племрадгоспу «Макарівський» у с. Макарьово, який він очолював у свій час.

Зрозуміло, що таке вшанування ветерана було б неможливим без матеріальної та моральної підтримки дій президії, ветеранської ради з боку керівників райдержадміністрації та райради І.І. Токаря та В.В. Пашкуляка, І.П. Михайла та В.П. Бігунця. Під їх керівництвом здобутки району у сфері виробництва, освіти, культури, соціального захисту, медичного обслуговування стали доконаним фактом. Люди літнього віку, ветерани війни та праці, діти війни з особливою пошаною ставилися до тодішнього голови райради І.П. Михайла, вони знали, що він не тільки шанобливо їх вислухає, але й надасть конкретну допомогу. Іван Петрович і надалі приймає безпосередню участь у ветеранському русі, був і є членом президії ветеранської ради.

На початок 2022 року Мукачівська районна рада ветеранів України налічує (без Свалявського і Воловецького регіонів) 21 134 особи

- Героїв Соціалістичної Праці – 1;

- учасників бойових дій – 468;

- інвалідів війни – 26;

- ветеранів військової служби та інших силових структур – 181

Із загальної кількості членів організації статус «ветеран праці» мають 3829 осіб, учасників АТО, ООС – 298 осіб.

Мережа ветеранських організацій Мукачівщини складається з 6 осередків в селищних та сільських ОТГ та 33 – при староствах.

Тривалий час в розбудові ветеранської організації Мукачівщини творчо працювали Ф. Кінч (відповідальний секретар), М. Делеган, Д. Когутич (с. Ракошино), В. Удут (смт. Кольчино), О. Решетар (ЦРЛ), Є. Горват (УВС), В. Петах (с. Горонда), В. Пилипчук (пенсійний фонд), І. Балог (с. В. Лучки). В роботі ради , президії, комітетах, комісіях і центрах продовжують активно працювати В. Гудачок (голова комітету ветеранів війни), Ф. Шімон (голова комітету Збройних сил), Д. Кельман (голова комітету ветеранів праці, дітей війни, старійшин), І. Чорій (голова комітету захисту історичної правди), В. Гонак (волонтерський центр), заслужені лікарі України Ю. Кохан, В. Лані (комісія з медико-соціального забезпечення). Тривалий час комісію з медико-соціального забезпечення очолював І. Сидоран, нагороджений за оздоровлення людей похилого віку Мукачівщини Грамотою Верховної Ради України.

Діапазон роботи комітетів і комісій обіймає широке коло питань. Це - соціальний захист людей похилого віку, пошуки резервів матеріальної підтримки ветеранів, їх медико-соціальне забезпечення і диспансеризація, волонтерська робота, експедиційно-пошукова робота змішаних волонтерсько-експедиційних загонів шкіл, участь у роботі об’єднань за інтересами, допомога ветеранському подвір’ю тощо.

При ветеранській райраді успішно діє консультаційний пункт з пенсійних питань. Його очолював ветеран В. Пилипчук. Продовжує цю важливу праці Я. Домбай.

В районі діє 87 волонтерських структур. У них працює 436 дорослих волонтерів та молоді. Вони опікують 1038 одиноких, престарілих, інвалідів. Юні волонтери усіх шкіл району приймають участь в акції «Милосердя», щороку вони збирають для герентологічної лікарні Червоного Хреста в с. Ракошино продуктів харчування на суму 20-30 тисяч і більше гривень. Особливо результативно працюють юні волонтери з сіл: Великі Лучки, Медведівці, Кузьмино, Лохово, Ракошино, В. Визниця, Горонда, Страбичово, Залужжя, Лалово, Н. Коропець. Останні три роки доброчинність волонтерів поширилася на учасників АТО.

В селі Лалово голова ветеранської організації волонтер-організатор М.Ю. Тяско відновила звичай сельчан іти на допомогу нужденним, толокою. Її роботу відзначено Почесною Грамотою Міністерства праці і соціального захисту України.

Досвід роботи волонтерів с. Горонда, зокрема, у співпраці з релігійною громадою, поширено в краї та Україні.

В пошуках матеріальної підтримки ветеранів, добрих результатів досягли волонтери села Ракошино, а Герой Соціалістичної Праці С.М. Мочкош та О.Ю. Ковач започаткували рух «Сусід, допоможи сусіду», «Відвідай хворого», «Помолимось за ближніх». Тут діє потужний волонтерський центр, який до кінця життя очолював волонтер-організатор, голова Ракошинського ветеранського осередку М. В. Делеган, його справу продовжує новообраний голова осередку М.Д. Ремета.

Багато позитивного є в роботі первинних ветеранських організацій сіл Зняцьово, Дерцен, Шенборн, Н. Давидково,  смт. Кольчино, Чинадійово та інших.

Головами ветеранських осередків тут працюють Н.Ю. Сідун, М.Г. Орос, Ф. М. Шімон, М. М. Мацола, Ю.М. Кохан, В. Ю. Гудачок.

Із творчих об’єднань за інтересами авторитетом у краї користувалася Мукачівська чоловіча хорова капела ветеранів педагогічної праці, якою керував і диригував понад 40 років Заслужений діяч мистецтв України Ф. В. Турянин, автор багатьох збірок пісень, Почесний ветеран Мукачівщини. Та після раптової смерті Федора Васильовича, творче об’єднання, із-за відсутності фінансування, на жаль припинило свою роботу.

На ниві патріотичного виховання рада тісно співпрацювала з управлінням освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, міськрайонним товариством сприяння обороні України, товариствами афганців та чорнобильців, відділом культури райдержадміністрації, навчальними закладами, музеєм партизанської Слави в с. Бабичі. Нині ця робота продовжується на рівні ОТГ і безпосередньо в школах, культосвітніх закладах.

Місцем патріотичного та духовного росту підростаючого покоління у районі є і 7 музеїв у ЗОШ та 14 музейних кімнат. Чимало добрих справ є на рахунку в історико-краєзнавчому музеї Бобовищанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, організованого ветераном педагогічної праці М.М. Болдижаром.

Вчителі-ветерани М.В. Козар та Г.Т. Касинець продовжують музейну справу. Вони започаткували нову сторінку в музеї: «Борці за незалежність України. Земляки-воїни АТО та ООС:

Засобами масової інформації узагальнено і поширено досвід з військово-патріотичного виховання Мукачівського аграрного коледжу (директор – Заслужений працівник ветеринарної медицини Ю.Ю. Садварі, голова ветеранської організації Н.П. Грига), Аграрного ліцею ім. М.М. Данканича (директор – доктор юридичних наук В.В. Ковбаско, голова ветеранського осередку В.В. Росул).

З питань медичного забезпечення, диспансеризації, соціального захисту ветерани одержували допомогу з Центру первинної медико-санітарної допомоги (головний лікар – Заслужений лікар України В. Ю. Лані), від управління соціального захисту населення райдержадміністрації ( начальник – Н.В. Жабко). В ЦРЛ хворими ветеранами та учасниками бойових дій з району опікувався голова профкому лікарні – О.В. Решетар та його заступник І.В. Сидоран. Тривалий час координував медико-соціальне забезпечення ветеранів голова депутатської комісії районної ради з питань охорони здоров’я, материнства, соціального захисту населення ветеран праці, талановитий лікар з мануальної терапії І.Й. Мучичка. Тепер медико-соціальне забезпечення ветеранів здійснюють ОТГ, сімейні лікарі та комісія з медико-соціального забезпечення

В окремі роки десятки ветеранів праці, ветеранів-учасників бойових дій проходили оздоровлення в санаторіях району за путівками, організованими Народним депутатом України В.І. Балогою. Значні кошти, за сприяння народного депутата виділяються для лікування онкохворих та проведення складних хірургічних операцій.

Ветеранське життя в районі систематично висвітлювалося в часописах «Панорама», «Мукачево», «Карпатська Україна» та телеканалом «М-студіо". Ветерани високо цінують публікації народознавця М.А. Товтина, заслуженого вчителя України В.А. Гарагонича, історика Ф.В. Рубіша, письменника В.М. Греби, журналістів В. В. Дворниченка та М. М. Бейреша про ратну і мирну працю старшого покоління. На даний час ветеранській тематиці відведено сторінки газети „Панорама”, „Правозахист громадян”.

Про ветеранів Мукачівщини і їх справи ґрунтовно розповідається в енциклопедичних виданнях «Мукачівщина ветеранська. 20 років», Мукачево, Карпатська вежа, 2008: «Ветерани-старійшини – гордість Мукачівщини», «Пістрялівська РЛС: початок і кінець», Мукачево, Карпатська вежа 2011, що вийшли накладом більше 300 екземплярів. Автори: Качур І.Д., Кінч Ф.В., Ф.В. Волощук та інші. Книги побачили світ завдяки фінансовій підтримці поодиноких керівників району І.І. Токаря, В.В. Пашкуляка, В.І. Лазаря – без перебільшення, харизматичних особистостей, вихідців з району.

Нормативним актом, на підставі якого регулюються відносини між районною законодавчою, виконавчою владами і ветеранами є Угода про співпрацю ветеранської ради з райдержадміністрацією і райрадою. Нині такі угоди переукладаються з ОТГ. У відповідності до угод органами місцевої влади надається систематична допомога ветеранам, забезпечується безкоштовне лікування, диспансеризація, пільгове зубопротезування та санаторне лікування учасників бойових дій.

Мукачівщина сумує за активними учасниками ветеранського руху Закарпаття, що пішли з життя. Серед них і легендарний борець за соборність і незалежність України, учасник боїв на Красному полі у березні 1939 року, М.П. Петричко з селища Чинадійово. В Чинадіївській ЗОШ йому відкрито кімнату-музей, а ОТГ його іменем назвала одну з вулиць. Блаженний спокій, вічна пам'ять померлим!

Проте на Мукачівщині, приємно відзначити, є багато ветеранів поважного віку, які очолюють ветеранські осередки, активно працюють у їх рядах, займаються доброчинною діяльністю, вихованням молоді. Це, насамперед, М.Ю. Тяско (с. Лалово) В.Ю. Гудачок (смт. Чинадієво)                                              В.П. Русин (с. Пузняківці) М.Г. Орос (с. Дерцен ). Герой соціалістичної С.М. Мочкош-(с. Ракошино) депутат Верховної Ради України першого скликання                Д. І. Кельман, заслужений юрист України І.П. Михайло (с.Лалово). На них рівняються В.І. Кенташ (с. Горонда) М.Д. Ремета (с. Ракошино) Т.Ф. Маняк (с.В.Лучки), Д.О. Логойда (с. Іванівці).

30 березня 2021 року започатковано нову сторінку діяльності ветеранської організації Мукачівщини – проведено установчу звітно-виборну ветеранську конференцію новоутвореного Мукачівського району куди війшли окрім, власне Мукачівщина, Свалявщина і Воловеччина як результат адміністративної реформи в Україні.

В роботі конференції взяли участь 35 делегантів від 12 новоутворених ветеранських організацій ОТГ, голова Закарпатської облради ветеранів України І.М. Гулянич, заступник голови Мукачівської райдержадміністрації А.А.Данканич, керівник апарату Мукачівської райдержадміністрації О.І. Чекан.

Делегантами конференції обрано ветеранську райраду, президію, затверджено голів центрів, комітетів

Головою районної ради ветеранів України обрано почесного ветерана І.Д. Качура, заступниками П.С. Мигович -  по Свалявському регіону М.І. Гафинця – по Воловецькому.

Незважаючи на пандемічні обмеження викликані коронавірусною пошестю, новоутворена ветеранами рада посилено запрацювала. Нею підготовлено і направлено усім селищним і сільським головам (ОТГ), депутатам усіх рівнів, головам ветеранських і волонтерських осередків і опубліковано в ЗМІ „Звернення про надання допомоги ветеранам Мукачівщини пережити карантинні обмеження”. Розроблено ґрунтовні рекомендації про співпрацю первинних ветеранських осередків з ОТГ з питань соціального захисту. На рівні райради і РДА проведено зустріч керівництва ветеранської райради з головами ОТГ, головою РДА Е.В. Токарем, головою районної ради М.М. Лабошем. Голова РДА Е. В. Токар надав ветеранській раді матеріальну підтримку і двічі на тиждень (вівторок і четвер) разом з заступником голови РДА А.А. Данканичем і керівником апарату О.І. Чеканом зустрічаються з очільником ветеранської ради на якій невідкладно вирішуються нагальні ветеранські проблеми.

Закарпатська облрада ветеранів України зважаючи на діяльність Мукачівських ветеранів в умовах карантину провела на початку жовтня                2021 року в приміщенні Мукачівської РДА семінар голів міських, районних, новоутворених ветеранських організацій та територіальних громад Закарпаття на якому були розглянуті питання «Про завдання ветеранських організацій області у зв’язку з адміністративною реформою та виконання рішень                Х-ої  Всеукраїнської звітно- виборчої конференції організації ветеранів України  та «Про роль і місце ветеранських організацій з військово-патріотичного виховання у співпраці з освітою, культурою, громадськими організаціями». Розгляд питань семінару проходив у контексті набутого досвіду ветеранських структур Мукачівщини.

У роботі семінару взяли участь депутат Верховної Ради України   Іван Крулько, перший заступник голови Закарпатської ОДА Петро Добромільський, директор департаменту соціального захисту населення Віктор Мацола, заступник начальника пенсійного фонду України Галина Маслакевич, заступник голови Мукачівської РДА А.А. Данканич, депутат Закарпатської обласної ради, підприємець і спонсор Мукачівської ветеранської райради Георгій Горват.

Учасникам семінару на руки роздано узагальнені матеріали Мукачівської ветеранської райради «Про практику взаємодії ветеранських осередків Мукачівщини з районними, селищними, сільськими владними структурами з питань соціального захисту, медичного та медикаментозного забезпечення ветеранів пенсіонерів, осіб з інвалідністю та людей похилого віку” та  ”Дбати про ветеранів обов’язок селищних і сільських голів”

Проводячи підсумки семінару голова Закарпатської облради ветеранів України Ілля Гулянич і перший заступник Володимир Куло рекомендували учасникам семінару у своїй практичній роботі застосовувати досвід Мукачівської райради і ветеранських осередків, про що йдеться в розданих їм матеріалах і на що наголосив у своєму виступі голова Мукачівської райради Іван Качур.

Труднощі в Україні викликані агресією проти неї Росією і пандемічні обмеження не лякають ветеранів Мукачівщини вони переконані у їх подоланні  разом з армією, народом.

А коли ми єдині – ми непереможні.

 

І.Д. Качур

 

 

Про автора

Іван Дмитрович Качур народився в селі Нове Давидково 29 березня 1936 року.

В 1957 році закінчив Мукачівський сільськогосподарський технікум, у 1963 році – біологічний факультет Ужгородського державного університету, а в 1975 році – аспірантуру. Пройшов шлях від рядового колгоспника до голови колгоспу, завуча сільськогосподарського технікуму, директора школи. Працював помічником-консультантом народних депутатів України В. Г. Улинця та І.І. Миговича на професійній основі.

Його перу належать десятки наукових статей з екології, публіцистичні матеріали, нариси про відомих краян. Був членом Комісії академіка Є. Веліхова з проблем Пістрялівської РЛС.

У ветеранському русі з 1996 року. З червня 2002 року – голова Мукачівської районної ради ветеранів України.

І. Д. Качур – відмінник освіти України, вчитель-методист, відзначений державними і урядовими нагородами, медалями та багатьма грамотами різних рівнів, відзнаками Закарпатської облради та ОДА «За розвиток району», «За розвиток Закарпаття», має звання «Почесний ветеран України», орденом «За заслуги» ІIІ ступеня.

Неодноразово обирався депутатом Верхньовизницької, Новодавидківської сільських рад та Мукачівської районної ради.

Син, донька та онуки ветерана працюють у галузі медицини.

Остання зміна сторінки: 23-02-2022 15:07