Вчимося захищати себе від насильства

Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки. Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки та діти.

Головною проблемою насильства в сім’ях є те, що воно найчастіше не виходить за межі зачинених дверей, а відтак «насильник» залишається непокараним і продовжує знущатись над рідними. Найчастіше, сім’я, в якій живе насильник, піддається психологічному тиску, а такий вид домашнього насильства виміряти і довести практично неможливо. Різні форми приниження та знущання у родині відображаються на дітях, які й самі безпосередньо страждають або й переймають приклад насильницьких дій. Не треба миритися з принизливим і жорстоким поводженням чи боятися говорити про це. Не слід вдавати, що нічого не відбувається, і надіятися, що все  минеться. Варто докласти максимум зусиль, щоб вирватися із замкненого кола, а тим, хто поруч, – родичам, друзям, сусідам – треба простягнути руку допомоги, бо коли мова йде про домашнє насильство, мовчання означає співучасть.

Однак, необхідно знати та вміти уникнути домашнього насильства і дітям і дорослим потрібно засвоїти кілька порад щодо поліпшення мікроклімату в родині. Насамперед намагайтеся робити зауваження одне одному лише наодинці, тактовно і делікатно. Не провокуйте конфліктні ситуації. Зупиніться у гніві – розумний не той, хто правий, а хто своєчасно припинив сварку. Умійте робити крок до примирення. Не забувайте дякувати за найменшу послугу. Частіше ставте себе на місце своїх домочадців. Запам’ятайте, що Ваші рідні дивляться на світ своїми очима. Безперечно, інакше ніж Ви.

Проаналізуйте ситуації, в яких виникає загроза насильства. Наприклад, чоловік після отримання зарплати приходить додому в алкогольному сп’янінні, ви починаєте сварити його, і отримуєте у відповідь синці. Постарайтеся уникати вибухонебезпечних ситуацій.

 Будьте дуже обережні й помірковані із людиною у стані алкогольного та наркотичного сп'яніння. Така людина знаходиться у стані зміненої свідомості, у неї підвищена самооцінка ("п'яному море по коліно"), вона схильна виявляти агресію у словах чи діях. На ґрунті сварок та зловживання спиртним часто виникають алкогольні психози – п'яниця може зробити те, про що у тверезому стані дуже шкодуватиме.

 Якщо ситуація йде до сварки, спробуйте перевести розмову на іншу тему.

Краще обговорюйте проблеми після того, як людина вийде зі стану алкогольного сп’яніння. 

 Якщо ваш чоловік, батько чи будь-який родич б'є вас (це може бути й агресивна дружина), не замикайтеся в собі. Не ховайте синців. 

 Пам'ятайте, що сім'я – це чи не найважливіше в житті, тиха гавань під час життєвих штормів. Людина завжди потребує сімейної підтримки. Тому робіть все, щоб зберегти родину, спокій та затишок у ній.

До речі, якщо особа, що вчиняє насильство в сім'ї  є алко- або наркозалежною та систематично вчиняє насильство і стосовно неї вичерпані всі засоби впливу, можна звернутися до суду за місцем проживання з проханням про примусове її лікування (відповідно до Закону «Про психіатричну допомогу»).

Не зайве нагадати про відповідальність за насильство в сім’ї:

– адміністративна (ст. 173-2 КУпАП);

– кримінальна (ст. 125, 126, 122, 121, 115, 120, 127, 152-154 та ін. КК України).

  Але, якщо ви все ж таки постраждали від домашнього насильства або стали свідком вчинення домашнього насильства – не мовчіть!

В Україні за коротким телефонним номером 15-47 ЦІЛОДОБОВО та БЕЗКОШТОВНО діє «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству, за телефоном 116123(безкоштовно з мобільних телефонів) національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації,    виклик   поліції   за номером 102. Також можна звертатися за відповідною допомогою до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

 

Остання зміна сторінки: 24-11-2023 09:14