Інформація про відділ культури Мукачівської районної державної адміністрації
Основними завданнями відділу культури є:
- реалізація державної політики в галузі культури і мистецтва;
- забезпечення вільного розвитку культурно-мистецьких процесів;
- доступності усіх видів культурних послуг і культурної діяльності для кожного громадянина;
- сприяння збереженню культурної спадщини.
В районі функціонує 3 спеціалізовані заклади початкової мистецької освіти, 70 клубних установ, централізована бібліотечна система в яку входять центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека та 59 бібліотек – філій.
Діяльність бібліотек спрямована на вдосконалення основних функцій: задоволення інформаційних, загальнокультурних та освітніх потреб населення району.
Бібліотеки Мукачівщини, адаптуючись до нових соціально-економічних умов, спрямовують свої зусилля на як найповніше задоволення запитів читачів, розвиток традиційних напрямів бібліотечної діяльності, збагачення їх новими формами взаємодії з читачами, працюють над розкриттям бібліотечних ресурсів, діють як інформаційні, освітні та дозвіллєві осередки в регіоні.
Кожного року поза увагою бібліотек не залишаються творчі акції різних форм, які сприяють зміцненню зв’язків з громадськістю, відродженню звичаїв, традицій регіону, забезпеченню культурного дозвілля населення. На сучасному етапі бібліотека є центром інформації. Сучасні інформаційні потреби жителів сіл зосереджуються навколо питань, пов’язаних з повсякденним життям, організацією побуту, проблемами працевлаштування , соціального, правового захисту тощо. Для задоволення цих запитів в бібліотеках району діють : Інформаційний центр та інформаційні куточки «Влада. Бібліотека. Населення». До уваги користувачів представлені телефони «гарячих» ліній, що проводяться органами місцевої влади, телефони довіри, графіки прийомів громадян у Мукачівській районній державній адміністрації, Мукачівській районній раді, матеріали по місцевому самоврядуванню, «Пенсійний фонд інформує», «Центр зайнятості інформує». Робота інформаційних куточків спрямована на підвищення рівня інформованості населення, щодо діяльності органів місцевої влади та місцевого самоврядування.
Діяльність клубних установ району спрямована на збереження традиційної культури та розвиток аматорського мистецтва.
Визначальними напрямами в діяльності закладів культури у сфері розвитку народної творчості є збереження та популяризація звичаєвих традицій, жанрів аматорського мистецтва, народних художніх промислів. Виявленню нових обдарувань, примноженню духовних надбань, створенню цікавих творчих колективів, залученню до них нових учасників сприяють огляди народної творчості, які стали щорічним традиційним святом, де прозвітувати своєю творчістю може кожен представник мистецького закладу, аматорського гуртка чи фольклорного колективу. Кожного року протягом травня-червня в клубних установах проводяться місцеві творчі звіти-конкурси колективів художньої самодіяльності та виставки творів народних умільців «Від села до села з піснею і словом
Згідно плану роботи відділу культури проводяться ряд районних концертів та урочистих засідань з нагоди загальнодержавних пам'ятних та професійних свят: до Дня Соборності України, Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні, Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Міжнародного жіночого дня,вечір-реквієм до Чорнобильської трагедії, Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні, Дня Конституції України та входження Закарпаття до складу України, Дня медичного працівника, Дня Незалежності України та Дня державного Прапора, Дня пам'яті жертв голодомору.
Протягом року в районі проведено 3 фестивалі: X регіональний фестиваль вертепних дійств та колядницьких груп “Ходімо разом у Віфлеєм»,VIIІ районний фестиваль сімейних та родинних колективів «Мелодії родинних сердець», IIІ районний фольклорний фестиваль ,,Бобовищенське гроно”.
- 8 народних самодіяльних колективів, які за свою високу виконавську майстерність користуються популярністю серед населення.
Важливе місце у системі культури займають позашкільні спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, основним завданням яких є пошук та залучення до навчання здібних, обдарованих і талановитих дітей та молоді, естетичне виховання дітей та юнацтва, вільний розвиток особистості і виховання поваги до народних звичаїв, традицій, розвиток і підтримка їх здібностей, талантів, обдарувань.
На сьогоднішній день в районі працюють 3 дитячі школи мистецтв, в яких навчаються 940 учнів. Розмір батьківської плати за навчання стан становить від 80 до 120 гривень.
З метою виконання завдань, що стоять перед дитячими школами мистецтв, та забезпечення найбільш сприятливих умов для розвитку інтересів і здібностей учнів в школах створені різні відділення (музичні, хореографічні, театральні та інші) та відділи (фортепіанний, народних інструментів, струнно-смичкових інструментів, духових та ударних інструментів, образотворчого мистецтва, класичного та народного танцю та інші).
Навчально-виховний процес здійснюється за формами індивідуальних та групових занять, контрольних уроків, заліків, академічних концертів, відкритих уроків; фестивалів, лекцій, концертних виступів, звітних концертів, позакласних заходів. Викладачами дитячих шкіл мистецтв проведена значна робота щодо підвищення технічного та виконавського рівня учнів, виявленню та залученню здібних дітей до участі у конкурсах, виставках, концертах.
У школах мистецтв діють як учнівські, так і викладацькі творчі колективи, ансамблі, які постійно демонструють свою майстерність під час проведення районних заходів, різноманітних свят, обласних конкурсів, фестивалів, концертів. Щороку учнівські та викладацькі колективи шкіл приймають участь в обласному конкурсі виконавської майстерності учнів молодших класів фортепіанного відділу, обласному конкурсі ансамблів та струнних оркестрів шкіл естетичного виховання, обласному конкурсі учнівських оркестрів та ансамблів народних інструментів, обласному конкурсі хореографічної майстерності, обласному конкурсі словацької народної пісні «Золотий соловей», обласному дитячому фольклорному фестивалі-конкурсі «Веселковий передзвін», обласному-конкурсі-фестивалі «Таланти багатодітної родини».
На базі Чинадіївської ДШМ вже 26-рік діє обласний табір «Гармонія», для обдарованих дітей області, переможців та призерів обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Остання зміна сторінки: 30-05-2019 11:02