14 січня 2025 року в Мукачівській районній військовій адміністрації відбулося засідання районної Координаційної ради з питань сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми. Засідання проходило під головуванням заступника голови координаційної ради, начальника управління соціального захисту населення Наталії Жабко.
У засіданні взяли участь представники територіальних громад, відповідальні за напрям роботи у сфері протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми.
Згідно порядку денного розглянуто слідуючі питання:
1. Моніторинг вчинення домашнього насильства, взаємодія суб’єктів які реалізують заходи з протидії та попередження насильства.
2. Робота правоохоронних органів: про проведені профілактичні заходи, спрямовані на попередження домашнього насильства, протидії торгівлі людьми, в т.ч. дітьми; про прийняті міри до кривдників, які скоїли домашнє насильство.
3. Організація роботи з попередження домашнього насильства, протидії торгівлі людьми, в т. ч. дітьми, в територіальних громадах, обмін досвідом.
4. Взаємодія суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми: виявлення, ідентифікація потерпілих осіб, в т.ч. дітей, обмін інформацією, надання соціальних послуг постраждалим, проведення попереджувальних інформаційних кампаній.
5. Про стан роботи щодо належної організації проживання та виховання дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування у прийомних сім’ях, ДБСТ; влаштування дітей у сімейні форми виховання, усиновлення.
6. Здійснення заходів щодо попередження та запобігання ранньому материнству протягом 2024 року.
7. Про роботу направлену на попередження та протидію будь-якого насильства, торгівлі людьми, в т. ч. дітьми, протягом 2024 року.
8. Про План роботи Координаційної ради з питань сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми на 2025 рік.
Протягом 2024 року в укрупненому Мукачівському районі зареєстровано 864 звернення щодо вчинення домашнього насильства, в порівнянні до відповідного періоду минулого року спостерігається зменшення на 14% (за 2023 рік – 1010 звернень).
З них в колишньому Мукачівському району – 223 звернення;
в колишньому Воловецькому районі – 100 звернень;
в колишньому Свалявському районі – 111 звернень;
по місту Мукачево – 430 звернень.
Кількість винесених термінових заборонних приписів за поточний рік складає 1006 проти 640 за аналогічний період 2023 року.
Із загальної кількості звернень, 27 від неповнолітніх дітей:
Чинадіївська селищна рада – 2, В. Лучківська сільська рада - 1, Воловецька селищна рада - 2, Свалявська міська рада – 1, В. Коропецька – 1, Мукачівська міська рада - 20. Свідками скоєння домашнього насильства стали 132 дітей.
Заступником начальника Ужгородсько-Мукачівського відділу надання безоплатної правничої допомоги Олесею Меренич було проінформовано присутніх про порядок звернення дітей до системи безоплатної правничої допомоги, обговорено практичні питання з реалізації пілотного проекту з імплементації міжнародних стандартів правосуддя дружнього до дитини.
Близько 35% випадків домашнього насильства скоєні внаслідок алкогольного сп’яніння, крім психологічного насильства, спостерігається фізичне(близько 20%) та економічне насильство(близько5%).
Із загальної кількості звернень протягом 2024 року, поступило:
від жінок - 723 заяв;
від чоловіків - 114 заяви;
від неповнолітніх осіб - 27 заяв.
В розрізі сільських, селищних, міських рад зафіксована наступна кількість випадків скоєння домашнього насильства, що становить відповідний відсоток від кількості населення кожної територіальної громади:
1. В. Лучківська сільська рада – 56 випадків (0, 3% )
2. В. Коропецька сільська рада – 17 випадків (0,2 %)
3. Горондівська сільська рада – 29 випадків (0,3 %)
4. Івановецька сільська рада – 22 випадки (0,2 %)
5. Кольчинська селищна рада – 35 випадків (0,4 %)
6. Чинадіївська селищна рада – 64 випадки (0,4 %)
7. Воловецька селищна рада – 44 випадки (0,5 %)
8. Жденіївська селищна рада – 16 випадків (0,3 %)
9. Н. Ворітська сільська рада – 40 випадків (0,4 %)
10. Неліпинська сільська рада – 22 випадки (0,4 %)
11. Полянська сільська рада – 19 випадків (0,1 )
12. Свалявська міська рада – 70 випадків (0,3);
13. Мукачівська міська рада –430 випадків (0,4)
Програма сімейної, ґендерної політики, запобігання та протидії домашньому насильству, протидії торгівлі не розроблена та не затверджена у 5 териториальних громадах:
В. Лучківська, Воловецька, Нижньоворітська, Неліпинська, Чинадіївська.
Про стан роботи з домашніми кривдниками
Протягом 2023-2024 років 47 осіб по ухвалі суду направлено на проходження програми для кривдників, із яких 14 осіб пройшли корекційні програми; в розрізі громад:
- Мукачівська ТГ - направлено на корекційні програми 34 особи(із них у 2023 -21), пройшли корекційні програми 11 осіб(із них у 2023 -5);
- Кольчинська ТГ– у 2023 році направлено на корекційні програми 2 осіб, обидва перебувають у ЗСУ;
- Чинадіївська ТГ - направлено на корекційні програми 2 осіб, із яких 1 особу перенаправлено за місцем проживання у м. Київ, по 1 кривднику роботу не організовано;
- В. Коропецька ТГ – направлено на корекційні програми 2 осіб, роботу не організовано;
- Воловецька ТГ – направлено на корекційні програми 2 осіб, із яких 1 у ЗСУ, по 1 кривднику роботу не організовано;
- Свалявська ТГ – направлено на корекційні програми 4 осіб, із яких 2 особи пройшли корекційну програму; 1 особа в ЗСУ, 1 особа в місцях позбавлення волі;
- Полянська ТГ– направлено на корекційну програму 1 особу, корекційну програму проведено.
Причиною невиконання ухвал суду є відсутність сертифікованих фахівців відповідного професійного спрямування, відсутність психологів у соціальній сфері територіальних громад.
Завдяки взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, виявлення таких осіб, а саме працівникам Мукачівської ТГ, протягом минулого року 5 особам встановлено статус осіб, які постраждали внаслідок торгівлі людьми. Особам виплачено разову грошову допомогу та проведено відповідну роботу у потребі додаткових послуг.
На засіданні координаційної ради також було заслухано звіти керівників структурних підрозділів районної військової адміністрації та інших суб’єктів взаємодії про проведену роботу у сфері протидії домашнього насильства, запобіганню ранньому материнству, контролю за вихованням статусних дітей, наданню безоплатної правничої допомоги, запобіганню нелегальному працевлаштуванню, протидії торгівлі людьми.
За наслідками проведеного засідання, обговорення питань порядку денного щодо протидії домашньому насильству та ґендерно зумовленому насильству, протидії торгівлі людьми; шляхи вирішення проблемних питань, структурним підрозділам РВА, суб’єктам взаємодії, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад дано відповідні рекомендації щодо посилення роботи в напрямі організації роботи з протидії домашнього насильства, активізації роботи з ідентифікації та виявлення осіб, які постраждали внаслідок торгівлі людьми, контролю за виконанням батьківських обов’язків у неблагополучних сім’ях та інше.
Остання зміна сторінки: 14-01-2025 15:30