
Тридцять років тому, 26 квітня, над Прип’яттю перестала існувати тепла українська весна – ніч розірвало полум’я над четвертим атомним реактором Чорнобильської АЕС.
І відтоді дата 26 квітня – прописана в історії України чорною сторінкою, ціною життя її синів та дочок, які згоріли від незримого полум’я, але вберегли всіх нас від трагедії європейського масштабу.
Чорнобильську трагедію згадували сьогодні, 25 квітня, на Мукачівщині – під час вечору-реквієму «Тривожні дзвони Чорнобиля», присвяченому 30-й річниці атомної катастрофи.
Страшна ніч на 26 квітня – і досі проявляє себе, забираючи все нові життя ліквідаторів та колишніх мешканців зони ураження. Всього у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС взяло участь 600 тисяч осіб з всього колишнього Радянського Союзу, зокрема українців – 350 тисяч. Загинули - 14 тисяч українців, серед яких 100 ліквідаторів – мешканці Мукачівщини.
Хвилиною мовчання вшанували учасники заходу всіх тих ліквідаторів аварії, які заснули вічним сном, сказавши свої вагоме слово у цій трагедії.
Поминальну панахиду за полеглими ліквідаторами наслідків атомної катастрофи відслужив протоієрей Мукачівської православної єпархії отець Віктор.
Зі словами глибокої вдячності звернувся до присутніх ліквідаторів аварії на ЧАЕС очільник Мукачівської РДА Сергій Гайдай:
«Чорнобильська аварія – це війна з незримим ворогом – радіацією. У цій війні Україна втратила своїх кращих синів та дочок, серед яких 100 – з Мукачівщини. Сьогодні, на жаль, не всі усвідомлюють об’єму катастрофи, ціни, яку заплатили молоді спеціалісти, які, не задумуючись, виконали всій обов’язок перед державою та її народом. Тому кожного дня ми повинні пам’ятати про тих, кого вже немає поруч з нами та шанувати тих ліквідаторів, які власними силами локалізували аварію.
До учасників вечору-реквієму «Тривожні дзвони Чорнобиля» також звернувся голова Мукачівської районної ради Іван Михайло, який підкреслив неоцінимий вклад кожного ліквідатора у загальну справу порятунку країни.
Сумну статистику втрат ліквідаторів, яких з кожним днем стає все менше, - говорили і самі очевидці тих страшних днів. Зі сцени до присутніх звернулися: керівник ЗОО «Союз. Чорнобиль.Україна» Василь Угрин, очільники Мукачівської районної та Мукачівської міської організації «Союз. Чорнобиль. Україна» Іван Герц та Олексій Товчко.
На знак глибокої пошани та з нагоди 30-ї річниці ліквідатор аварії на ЧАЕС нагородили грамотами та нагрудними знаками від Мукачівської РДА та Мукачівської районної ради. Нагороди вручили очільник району Сергій Гайдай та голова райради Іван Михайло.
Василь Голіш – нагородив нагрудним знаком учасників - ліквідаторів аварії на ЧАЕС від імені Мукачівського міськрайонного відділу Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Закарпатській області.
Керівник ЗОО «Союз.Чорнобиль.Україна» Василь Угрин також відзначив грамотами ліквідаторів аварії на ЧАЕС та подякував районній владі Мукачівщини за увагу та допомогу чорнобильцям. Особливі слова вдячності звучали від Василя Угрина та Івана Герца в адрес лікарів, які кожен день турбуються про слабке здоров’я ліквідаторів. Грамотами нагороджено директора Центру первинної медико-санітарної допомоги Мукачівського району Вікторію Лані та лікаря-терапевта, що опікується чорнобильцями – Тамару Біньковську.
Духовною складовою вечору-реквієму «Тривожні дзвони Чорнобиля» стала демонстрація документальних кадрів та виступи творчих колективів Мукачівщини. Зі сцени звучав смуток за тими, кого вже немає та надія на майбутнє, врятоване ціною життів сотень тисяч українців. Лілія Гонак, викладацький колектив Великолучківської школи мистецтв, творчий колектив Чинадіївської ДШМ, сімейний колектив родини Данашевських з с. Н.Коропець, Наталія Мандзюк з с. Шенборн, дитячий хореографічний колектив, - внесли часточку душі до заходу та присвятили свої виступи ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Як зауважила в.о. начальника відділу культури Оксана Кречковська, творча частина заходу завершилася на оптимістичній ноті - від викладачів Ракошинської школи мистецтв прозвучала пісня «Новий день над Україною». Це символічний знак, адже ліквідатори аварії на ЧАЕС віддали свої молоді життя за наше майбутнє, за щасливу та вільну Україну.
Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:15