Грабово: як живе село без під’їзної дороги

Дороги часто порівнюють з артеріями населених пунктів. З давніх часів дороги визначали розвиток міст, становлення торгівлі, сприяли процвітанню або занепаду цілих народів. У сучасному світі – якісні дороги до всіх без винятку населених пунктів, це – не розкіш, а норма життя, практичний показник, за який відповідає кожна держава.

На жаль, поганий стан доріг, це картина, звична для всіх областей України. Не стало винятком і Закарпаття, зокрема, Мукачівщина - 355 кілометрів доріг районного значення здебільшого потребують капітального ремонту.

Проте є села, де проблема ремонту доріг не актуальна – їх просто немає. Одним з таких гірських сіл, до якого веде тільки розбита ґрунтова дорога, є Грабово.

Мешканці села звернулися з колективною заявою до голови Мукачівського району Сергія Гайдая з проханням врятувати село від вимирання, адже без під’їзної дороги – у населеного пункту немає перспективи.

За дорученням очільника району була створена спеціальна комісія для обстеження стану під’їзної роботи та визначення об’єму робіт щодо приведення шляху сполучення до відповідного стану. Очолив робочу групу перший заступник голови Мукачівської РДА Андрій Данканич.

Сьогодні, 14 квітня, комісія, залучивши провідного інженера відділу технічного контролю Служби автомобільних доріг Закарпатської області Олександра Шебелу та начальника філії ДП «Мукачівський райавтодор» Володимира Мицу, здійснила обстеження під’їзного шляху до Грабова.

Два кілометри лісової дороги виконують роль шляху сполучення села з дорогою районного значення. Місцеві мешканці вже неодноразово самотужки підсипали дорогу камінням та відсівом, намагаючись закрити найбільші ями та ритвини. Таким чином до села можна доїхати хоча б на позашляховику. На зустріч комісії також виїхав один з місцевих мешканців на старенькому але міцному «уазику», який сміливо долав усі «критичні» відрізки гірської дороги.

На лоні чудової природи живуть мешканці села Грабово. Населений пункт налічує близько 150 селян, або 50 дворогосподарств. Одна будівля на три входи виконує функцію школи, ФАПу та клубу. До речі, у школі навчається один учень другого класу, з яким займається один сільський вчитель. У селі є молоді родини, сім’ї середньо віку, майже немає представників старшого покоління. Декілька школярів-старшокласників  ходять до Пузняковецької школи, щодня долаючи кілометри сільських доріг.

Перший заступник голови Мукачівської РДА Андрій Данканич поспілкувався з місцевими мешканцями, оглянув приміщення медпункту та навідався до родини пенсіонерів. Мешканці села Грабово кажуть, що колись сповнене життям  велелюдне село вимирає, родини переїжджають до інших населених пунктів. Занепад села напряму пов'язаний з відсутністю нормальної під’їзної дороги.

Через бездоріжжя не варто чекати інвестора, не їде сільський автобус, не підвозять продукти. Особливо важко зимою, коли машина «швидкої» допомоги просто не в змозі подолати гірський засніжений відрізок шляху. Також з відсутністю дороги пов’язана проблема вивезення твердих побутових відходів. Спецтехніка фірми «АВЕ Мукачево», яка обслуговує район, не може проїхати по вузькій дорозі, вкритій глибокими ямами.

Телефонний зв'язок присутній лише в окремих «точках» села. Телебачення дивляться тільки ті родини, які можуть дозволити собі супутникову антену, про інтернет селяни навіть не мріють.

Радо вітала Андрія Данканича пані Ганна, яка разом зі своїм чоловіком повернулася до батьківської хати з Ужгороду. Літнє подружжя порається по господарству, а жінка з сумом згадує колись процвітаюче колективне господарство, яке вирощувало картоплю та забезпечувало своєю продукцією і садочки та школи, і, навіть військові частини області. Землі у селі вистачає, але родюче рілля вкрито ніжно-зеленим килимом трави. Триста п’ятдесят гектарів землі не обробляється.

Комісія оглянула стан дороги та визначила об’єми робіт, необхідні для приведення її до відповідного стану. Місцеві мешканці готові допомагати у проведенні дорожніх робіт та озвучували свої пропозиції щодо того, які саме роботи потрібно провести.

Андрій Данканич запевнив мешканців села, що керівництво району спільно з дорожніми службами знайде вихід з ситуації для того, щоб Грабово вже найближчим часом отримало нормальний під’їзний шлях. Адже 2 кілометри дороги – стратегічно важливі, вони можуть врятувати село Грабово від зникнення на карті Мукачівщини.

 

 

 

Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:15