На необхідності державної реєстрації всіх операторів ринку харчових продуктів, що не вимагає експлуатаційного дозволу, - наголосив начальник Мукачівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області Василь Туряниця під час виступу на Районній раді регіонального розвитку.
Питання державної реєстрації операторів ринку має неабияке значення та регулюється Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" й наказом Мінагрополітики від 10 лютого 2016 р. № 39 "Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам", зареєстрованого в Мін'юсті 12 березня 2016 року за № 382/28512.
Згідно вимог статті 25 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку харчових продуктів, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані зареєструвати потужності, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та /або обігу харчових продуктів.
Для державної реєстрації та присвоєння особистого реєстраційного номера потужності, суб’єкт господарювання/ оператор ринку зобов'язаний подати до територіального органу Держпродспоживслужби, в даному випадку Мукачівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області, - заяву про державну реєстрацію потужності. Державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку.
Василь Туряниця наголосив про адміністративну відповідальність у вигляді штрафів, яку тягне за собою діяльність операторів ринку без державної реєстрації:
для юридичних осіб - у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат;
для фізичних осіб - підприємців - у розмірі від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат.
Ще одне питання, на якому детально зупинився Василь Туряниця, - профілактика та запобігання поширення вірусу африканської чуми свиней.
Нагадаємо, вогнище спалаху хвороби, яка несе за собою падіж свійської та дикої свині, було зафіксовано у с. Павшино та Н.Коропець.
«Карантинний період та всі необхідні заходи по дезінфекції та недопущенню поширенню хвороби дотримано, але послаблювати увагу не слід, адже хвороба «мігрує», - зазначив Василь Туряниця».
Керівник Держпродспоживслужби у Мукачівському районі наголосив очільникам органів місцевого самоврядування на контролі з недопущення виникнення стихійних ринків продажу свиней або м'ясо продукції, що не пройшла відповідну перевірку.
Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:18