Мотивація до легальної праці - пріоритет у роботі центру зайнятості
З метою підвищення мотивації незайнятих громадян до легальної праці, активізації зусиль до влаштування особистості та професійної самореалізації відповідно до вимог сучасного ринку праці у Мукачівському районному центрі зайнятості на семінарах піднімається питання по «Легальній зайнятості» . Адже у безробітних громадян часто виникає почуття власної безпорадності, низька самооцінка, яка і стає наслідком негативного самосприйняття - людина бачить у собі багато небажаних рис характеру, і вчиться долати їх. Використовуючи різні теми та методи проведення заходів, а саме: групове обговорення питання вчить розвивати у собі навички впевненого спілкування. Саме впевнена людина - та, яка відповідає за власну поведінку, демонструє самоповагу і пошану до інших, позитивно налаштована, слухає розуміє і досягає компромісу.
Спеціалісти центру зайнятості відділу надання соціальних послуг постійно наголошують, що легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників: захисту від незаконного звільнення; отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця; гарантованої виплати заробітної плати 2 рази на місяць, права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів, соціальну відпустку з вагітності та пологів, додаткових відпусток передбачених Законом України «Про відпустки», права на оплату листка непрацездатності; втрату трудового стажу; втрату страхового стажу для отримання пенсії і як наслідок отримання мінімальної пенсії за віком; права не залучатися до понаднормових робіт без згоди працівника; соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання; цілої низки інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним законодавством.
Одним із найпоширеніших проявів тіньової зайнятості є виплата заробітної плати в «конвертах» та комбіновані форми оплати праці, які передбачають приховування реальної величини отриманої заробітної плати.
Тіньова зайнятість набула найбільшого розвитку в торгівлі, громадському харчуванні, будівництві, на транспорті, в сфері надання різного роду послуг. Як показує практика, безпосередньо для працівників тіньова зайнятість є ризикованою, оскільки вона часто не гарантує одержання трудових доходів.
В більшості випадків основою порушень, які стосуються тіньової зайнятості та незареєстрованих доходів є правова необізнаність як працівника, так і роботодавця. Питання легалізації є надзвичайно актуальним, адже існує чимало випадків, коли роботодавці уникають легального використання робочої сили, та не укладають передбачені законодавством трудові договори .Метою державної політики зайнятості в Україні є створення умов для повної, продуктивної і вільно обраної зайнятості та зменшення безробіття.
Продуктивна зайнятість реалізується в процесі здійснення трудових відносин між працівником і роботодавцем. Громадянам належить виключне право вільно обирати види діяльності, не заборонені законодавством, у тому числі не пов'язані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію та місце роботи відповідно до своїх здібностей. Примушування до праці у будь-якій формі забороняється, якщо інше не передбачено законом. Держава гарантує працездатним особам: добровільність праці, вибору або зміни професії та виду діяльності, одержання заробітної плати відповідно до законодавства; захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи; безоплатне сприяння у підборі підходящої роботи;захист від незаконного звільнення, а також відмови у збереженні роботи; професійну орієнтацію і професійну освіту відповідно до покликання, здібностей з урахуванням потреб ринку праці; компенсацію матеріальних витрат у зв'язку з направленням на роботу в іншу місцевість відповідно до законодавства.Отже, діяльність Мукачівського районного центру зайнятості, в тому числі із зазначеного питання, спрямована на інформування населення про державні соціальні гарантії, переваги системи соціального страхування, легальної зайнятості, ризики нелегального працевлаштування, формування правової свідомості населення у сфері зайнятості, збереження трудового потенціалу, а також на підвищення мотивації безробітних громадян до легальної праці. Адже людина, маючи право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується, самостійно має вирішувати, що для неї важливіше – жити сьогоденням або ж мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії.
Головний спеціаліст відділу надання
соціальних послуг МРЦЗ О.Русин
Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:19