Підсумки соціально-економічного розвитку

Підсумки соціально-економічного розвитку району за 2020 рік

             Промисловими підприємствами району реалізовано  продукції  на суму 742629,5 тис. грн., що складає 102,0  % до відповідного періоду минулого року. За грудень  місяць реалізовано продукції на  72503,7 тис. грн., що становить 105,6 % у порівнянні з попереднім місяцем цього року.

      Найбільша питома вага, як і в минулих періодах, припадає на харчову промисловість – 42,3 %, лісову і деревообробну галузь – 19,5 %,  машинобудівну  - 4,9  % . на добувну – 8,8  %, легку промисловість – 3,7  % та на інші галузі –20,8 %.

      Збільшення обсягів реалізації продукції у порівнянні з відповідним періодом минулого року відбулося по ТОВ «Елікорм» - 101,4  %, Мукачівському  кар’єроуправлінню – 108,2 %,  ТОВ «Русинія» - 105,4 %, , цеху по виробництву взуття ТОВ «Скал» - 110,4 % , ТОВ «КОРАДО-КАННІНГ» -  176,6 %, що свідчить про позитивну динаміку розвитку цих підприємств. Загалом  збільшення реалізації продукції відбулося по 6  з 18  промислових підприємств району.

    Зменшення обсягів реалізації продукції до відповідного періоду минулого року відбулося  по ТОВ Гарт» - 58,5 %, Чинадіївській  хлібопекарні – 56,2 %, ТОВ «Закарпатська фабрика виробів з деревини» - 87,6 %  та іншим. Загалом  зменшення реалізації продукції відбулося по 12  із 18 промислових підприємств району основного кола.

    Середня заробітна плата  по промисловим підприємствам за відповідний період  2020 року склала 9390,0  грн. Рівень заробітної плати у галузі машинобудування складає – 10900,0 грн., у добувній промисловості – 16020,0  грн., у деревообробній –10219,0  грн., у легкій – 11491,0 грн., у харчовій – 6475,0 грн. та у іншій галузі –5208,0 грн.  

              Загальна сплата  станом на  01.01.21 року  податків до бюджетів всіх рівнів промислових підприємств склала 53441,1 тис.грн.

 Туристично-рекреаційна сфера діяльності є однією з пріоритетних в районі і набуває динамічного розвитку.

    Мукачівщина володіє потужним туристично-рекреаційним потенціалом, який сьогодні ефективно і раціонально використовується в лікуванні, оздоровленні та відпочинку. На сьогоднішній день на території Мукачівського району нараховується 37 туристичних комплексів. Це готельні та готельно-ресторанні комплекси, санаторії, бази відпочинку, сільські садиби. До них входять санаторно-курортні заклади такі  як «Карпати», «Синяк», бази відпочинку та оздоровчі комплекси - «Водограй», «Білочка», «Сонячні Карпати», «Едельвейс», «СТК Синяк»,  готельно-ресторанні комплекси - «Червона гора», «Інтурист», «Корал», «Вольногора», «Магнат», «Золоті Ворота», «Вікенд», «Троянда Карпат» а також ряд власників садиб які надають туристичні послуги  в галузі сільського туризму.

   Фінансово-господарська діяльність туристичної галузі за 2020 рік погіршилась  в порівнянні з 2019  роком.

   Слід зазначити, що за поточний рік  загальний показник кількості туристів становив  11480  осіб, що  складає  25 % менше в порівнянні з минулим роком. Кількість туроднів склала 135400 осіб (43%), обсяг наданих тристичних послуг склав 14 млн.275тис.

    В цілому, від діяльності закладів туристично-рекреаційної галузі Мукачівського району за 2020 року до бюджету надійшло 8,03 млн.грн. (3,108 млн. грн. - місцевий та 4,923 млн. грн.- державний бюджети).

            Разом з цим, залишається  ряд  проблем, а саме:

-незадовільний стан дорожньо-транспортної інфраструктури району;

-недостатня  аналітична робота у сфері туризму та діяльності курортів на основі відкритості, та детінізації туристично-рекреаційної діяльності;                      -неконтрольована  кількість екскурсоводів та гідів-перекладачів, що працюють  на території  району;

-залучення інвестицій у сферу туристичної галузі.

  Cтаном на 01.01.2021 року заборгованість із виплати заробітної плати мають 2 підприємства, загальна сума боргу складає 2029,4 тис. грн. Порівнюючи динаміку заборгованості із виплати заробітної плати до відповідного періоду минулого року  спостерігається збільшення на 694,9 тис. грн., або на 52,0%, а до попереднього місяця спостерігається збільшення на 48,1 тис.грн., або на 2,4%. В розрізі підприємств заборгованість із виплати заробітної плати мають такі підприємства:

Р-з «Мукачівський» - 965,4 тис. грн.

АПТП «Бобовище» - 1064,0 тис.грн.

Радгосп-завод «Мукачівський».  - підприємство державної форми власності – частка державного майна складає 100%, сума боргу із виплати заробітної плати в галузі сільського господарства  965,4  тис. грн., (+17,5 тис. грн. до попереднього місяця), до початку року спостерігається збільшення на 217,4 тис.грн., або на 29,0%. Штатна чисельність працівників – 5 чоловік, в еквіваленті повної зайнятості 5 чоловік. В даний час підприємство господарською діяльністю не займається.

  АПТП «Бобовище» -  підприємство державної форми власності – частка державного майна складає 100 % – загальна сума боргу із виплати заробітної плати – 1064,0 тис. грн., до попереднього місяця спостерігається збільшення на 30,6 тис. грн. або на 2,9%, до відповідного періоду минулого  року збільшення на 477,5 тис. грн., або на 81,4%.   Штатна чисельність працівників – 9 чоловік та 3 чол. працює  на підставі цивільно-правового характеру. З червня місяця нема керівника на підприємстві, так як закінчився термін контракту з керівником (Шаленик Сергій Андрійович).

   Розпорядженням КМУ від 20.11.2019 року «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Фонду державного майна України» р/з Мукачівський та Агропромислово-торгове підприємство «Бобовище» передано до сфери управління ФДМУ.

  Зазначені підприємства перебували в переліку об»єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України від 07.07.1999 року № 847, який втратив чинність на підставі Закону № 145-ІХ від 02.10.2019 року.

  Дані підприємства виробничу діяльність не здійснюють, прибутку не мають, рахунки арештовані обласною виконавчою службою, а майно арештовано Мукачівською ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області.

Структурні підрозділи райдержадміністрації постійно працюють над вирішенням в комплексі найгостріших соціально-економічних проблем –виплати заробітної плати, погашення заборгованості та попередження  виникнення нових боржників. Цю роботу в районі контролює постійно діюча комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу.

         На протязі року проведено 2 засідання комісії  з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу, на яких заслухано 5  керівників підприємств-боржників із виплати заробітної плати та керівники підприємств в яких рівень середньої заробітної плати нижче прожиткового мінімуму.

         При проведенні реєстрації колективних договорів, здійснюється перевірка щодо відповідності їх положень нормам законодавства, Генеральній, регіональній, галузевим угодам. Ставляться обов’язкові вимоги передбачати у них розмір заробітної плати працівників не нижче розміру мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством та надаються підприємствам пропозиції щодо забезпечення міжкваліфікаційних співвідношень в оплаті праці. Управлінням  соціального захисту населення райдержадміністрації постійно надається практична і методична допомога при підготовці, укладанні та реєстрації колективних договорів. З метою захисту соціальних прав та гарантій працівників району постійно проводиться моніторинг стану укладання колективних договорів на підприємствах району. Станом на 01.01.2021 року в районі укладено та зареєстровано 326 колективних договорів, що становить 87,1% від реальної кількості суб'єктів господарювання, на яких можуть бути укладені колективні договори.         

          Протягом IV кварталу 2020 року на обліку в Управлінні перебувало 12 громадян, які проходять альтернативну (невійськову) службу на підприємствах державної та комунальної форми власності.

           В районі у 2020 році в районі функціонувало  3 спеціалізовані заклади початкової мистецької освіти, 64 клубних установ та районний будинок культури, централізована бібліотечна система, в яку входять центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека та 54 бібліотек - філій.   

            Протягом  2020 року  забезпечено підготовку та проведення районного фестивалю колядницьких  та вертепних груп «Ходімо разом у Віфлиєм», заходів до  Дня  Соборності  України, Дня пам'яті Героїв Крут,  Дня вшанування пам'яті  Героїв Небесної сотні, з нагоди вшанування учасників бойових дій  на території інших держав  та учасників антитерористичної операції на сході України. Забезпечено  участь  аматорських колективів клубних закладів сіл Пузняківці, В.Визниця, смт.Кольчино  у обласному фестивалі «Коляди в Старому селі».

            Виконуючи постанови  Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року №215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020р. №211», протоколів  районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, було внесено зміни до роботи закладів культури району, які затверджені відповідними наказами начальника відділу.

             Протягом карантинного періоду учні дитячих шкіл мистецтв приймали участь у дистанційних Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, де вибороли призові місця,це: Всеукраїнський конкурс-фестиваль «Українська естафета творчості», міський конкурс виконавської майстерності гри на народних інструментах «Візерунки срібної землі», онлайн талант у фейсбуці, перший дистанційний фестиваль-конкурс «Арт лайк Фест», УІІ Міжнародний фестиваль дитячої та юнацької творчості «Весняний бал в Ужгороді», дистанційний Всеукраїнський фестиваль «Перші проліски», Дистанційний  конкурс «All Ukrainian online competition», дистанційний конкурс Одеса-Олімп, Всеукраїнський конкурс «Об'єднаймося брати, мої», Міжнародний дистанційний фестиваль-конкурс мистецтв в рамках арт проекту «SOLOVIOV ART», VII Міжнародний інтернет- конкурс малюнка 2020, IV Дистанційний фестиваль-конкурс «Крила мрії», Дистанційний Міжнародний фестиваль-конкурс «Україна єднає світ», Всеукраїнський багатожанровий онлайн-конкурс дитячої та молодіжної творчості «ПЕРЛИНА УКРАЇНИ», 21 Всеукраїнський конкурс - фестиваль «УКРАЇНСЬКА ЕСТАФЕТА ТВОРЧОСТІ», ІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс мистецтв UNIVERSE OF, Всеукраїнський фестиваль – конкурс мистецтв «Сяйво Перво Цвітів», ІІ Міжнародний фестиваль – конкурс мистецтв «Super Art – 2020», ДИСТАНЦІЙНИЙ МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС– ФЕСТИВАЛЬ МИСТЕЦТВ «ЗІРКА УКРАЇНИ», Всеукраїнський Багатожанровий Фестиваль - конкурс Мистецтв «Чарівний світ», Всеукраїнський фестиваль – конкурс «Веселкова мрія 2020»  та інші.

              До всіх свят, подій протягом року  у бібліотеках-філіях району оформлялися тематичні полички, книжкові виставки, а також працівниками клубних закладів  демонструвалися пісні та вірші, які можна побачити у ФБ,це: День здоров’я,  до Великодніх свят, до річниці Чорнобильської трагедії, до дня Матері, до дня Перемоги,до Дня Вишиванки, до Дня медика та до Дня Конституції України, Дня державного Прапора України та Дня Незалежності України, Дня Захисника України. Також методичним відділом ЦРБ зроблено онлайн-флешмоб за участі бібліотечних працівників району «Одягни вишиванку: з любов’ю до України до рідного краю», а  також був проведений челендж до Дня Захисту дітей.

           Команди Мукачівського району  прийняли  участь у чемпіонаті Закарпатської  області з волейболу серед чоловічих команд 2019 – 2020 року (VІ тур), чемпіонаті  Закарпатської області з волейболу серед чоловічих команд 2019 – 2020 року (VІІ тур) та  було  проведено  зимову першість Мукачівського району з футболу сезону 2019-2020 років. Прийнято участь в чемпіонаті області з блискавичних та швидких шахів. Збірні команди району прийняли участь у чемпіонаті області з футболу серед юнаків 2006-2007 р.н., 2008-2009 р.н. Проведено турнір з міні-футболу присвяченого відзначенню Дню Захисника України.

            Вихованці Чинадіївської, Великолучківської, Ракошинської дитячих шкіл мистецтв прийняли участь  в Міжнародному фестивалі-конкурсі «Весняний бал» та  Всеукраїнському конкурсі –фестивалі  мистецтв «Вір у себе мрій і дій» (дистанційно),де здобули ряд перемог та призових місць.   

            Проведено поточні ремонти  приміщень   бібліотеки-філії  с.Жуково (на суму 168,204 тис.грн ),  районної бібліотеки для дітей  ( на суму 189,605 тис. грн), Ракошинської дитячої школи мистецтв ( на суму 194,986 тис.грн), здійснено заміну вікон та дверей в приміщенні клубу с.Драгиня,  поточний ремонт сходів Будинку культури с.Горонда ( на суму 40,0 тис.грн), заміна вікон та дверей Будинку культури с.Зубівка ( на суму 23,7 тис.грн) та бібліотеки-філії с.Зубівка (на суму 23,4 тис.грн)

            Станом на 31 грудня 2020 року не допущено затримки фінансування закладів культури, забезпечено своєчасну виплату заробітної плати згідно кошторису на 2020 рік та збережено досягнутого рівня соціальних гарантій для працівників цієї сфери, забезпечено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення.

             Разом з цим залишається ряд  проблемних питань, а саме:

- придбання музичних інструментів для дитячих шкіл району;

- комп'ютеризація бібліотек району та проведення інтернет мережі;

- покращення матеріально-технічного стану клубних установ:

- покращення матеріально-технічного стану бібліотечних установ;

- забезпечення спортивним інвентарем фізкультурно-спортивних колективів   з метою залучення якомога більшої кількості підлітків та молоді до занять фізичною культурою та спортом.   

             У районі здійснюються заходи щодо зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.

     За поточний  року в закладах дошкільної освіти проведено  роботи з:

- капітального ремонту даху Бистрицького дошкільного закладу, капітальний ремонт приміщень Кучавського ДНЗ, приміщення Завидівського ДНЗ та  корпусу Лалівського ДНЗ;

 

- поточних ремонтів: підлоги В.Визницького ДНЗ, харчоблоку Кольчинського ДНЗ № 2, даху Вільховицького НВК І ст., водопостачання Драгинського НВК І-ІІ ст., Березинського ДНЗ та внутрішніх санвузлів Кленовецького ДНЗ, котельні Кольчинського ДНЗ № 1;

- завершуються роботи по капітальному ремонту приміщень Лалівського дошкільного закладу.

-  укладено договір на початок робіт з капітального ремонту даху Обавського ДНЗ, приміщень Завидівського ДНЗ.

     Для Мукачівського району актуальним питанням є забезпечення закладів освіти якісною питною водою.

     В 2020 року здійснено роботи по бурінню свердловини та будівництву системи водопостачання  Станівського ДНЗ.

     Також облаштовано свердловини в Зняцівському ДНЗ та Ракошинському ДНЗ № 3.      

     Станом на січень  2021  року:

 - завершено роботи по реконструкції з влаштуванням внутрішніх санвузлів у 13 школах: Баркасівській ЗОШ І-ІІІ ст., Зняцівській ЗОШ І-ІІІ ст., Лохівській ЗОШ І-ІІІ ст., Чинадіївській ЗОШ І-ІІ ст., Пістрялівській ЗОШ І-ІІ ст., Форношській ЗОШ І-ІІ ст., Брестівській ЗОШ І-ІІ ст., Кленовецькій ЗОШ І-ІІ ст., Косинській ЗОШ І ст. та по капітальному ремонту з влаштуванням внутрішніх санвузлів у 4 школах: Горондівській ЗОШ І-ІІІ ст. (корпус початкових класів), Копиновецькій ЗОШ І-ІІ ст., Пузняковецькій ЗОШ І-ІІІ ст., Обавській ЗОШ І-ІІ ст.;

- виготовлено проектно-кошторисну документацію по капітальному ремонту з встановленням внутрішніх санвузлів у 9 школах: В.Коропецькій ЗОШ І-ІІІ ст., Кальницькій ЗОШ І-ІІІ ст., В.Лучківській ЗОШ І-ІІ ст., Ключарківській ЗОШ І-ІІ ст., Жнятинській ЗОШ І-ІІ ст. №2 та Куштановецькій ЗОШ І ст., Бабичівській ЗОШ І-ІІ ст. та Лецовицькій             ЗОШ  І-ІІ ст.

    У поточному році укладено договір № 240 з ТОВ «Транс - П» на постачання паливної деревини в кількості 1898 м.куб. на суму 2 245,7 тис. грн. на даний час дрова до закладів освіти завезено в повному обсязі.

     Проведено заміну двох кахельних  грубок у Лецовицькому ДНЗ, проведено поточний ремонт кахельних грубок у Бабичівській ЗОШ ЗОШ І-ІІ ст.

    Проведено поточний ремонт котельні на твердому паливі у Чинадіївській ЗОШ І-ІІІ ст., системи опалення із заміною котла Баркасівської ЗОШ І-ІІІ ст., Горондівської ЗОШ І-ІІІ ст.

     Станом на 01.01.2021 року на обліку служби у справах дітей Мукачівської райдержадміністрації перебуває 199 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (з них 50 сиріт):

     - 163 дітей знаходяться під опікою/піклуванням, в прийомних сім‘ях та          

      дитячих будинках сімейного типу;

    -  20 дітей виховуються в інтернатних закладах;

    -  2 дітей – тимчасово влаштовані в сім’ї родичів чи знайомих;

    -  1 дитина в розшуку;

    -  1 дитина – в рідній сім’ї;

     -  11 дітей знаходяться на навчанні та повному державному  утримання в закладах профтехосвіти;

   - та 38 дітей, які продовжують проживати в рідній сім’ї, але перебувають на обліку служби як діти, які опинилися в складних життєвих обставинах.

      Крім того, на території Мукачівського району понад 70 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувають у Чинадіївському дитячому будинку, близько 30 дітей такої категорії прибули з інших районів, та проживає понад 40 усиновлених дітей, за умовами утримання та виховання яких здійснюється нагляд.

     Протягом 2020 року 25 дітям надано статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, знято з такого обліку ‒ 69 дітей (в тому числі 38 – у звʼязку з передачею справ до служби у справах дітей Мукачівської міської ради).

     На постійному контролі перебуває питання можливості повернення дітей до біологічних родин або вирішення питання позбавлення батьківських прав батьків, надання правового статусу дитині та подальшого влаштування.

      Загалом Мукачівському районі функціонує 4 будинки сімейного типу (в яких виховуються 2 вихованців з особливими потребами) та 4 прийомних сімей (в яких виховується 1 дитина з інвалідністю). Загалом у ПС та ДБСТ району утримується 34 дітей-сиріт, чи дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа.

     Постійно здійснюється контроль за умовами утримання та проживання статусних дітей, які проживають на території Мукачівського району, проходженням дітьми медичних оглядів, їх оздоровлення, а також за отриманням та використанням соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

      Протягом 2020 року проведено 15 засідань комісій з питань захисту прав дитини при Мукачівській райдержадміністрації, на яких розглянуто 190 питань, що стосуються прав дітей, за результатами розгляду прийнято рішення, підготовлено висновки; в інтересах дітей підготовлено близько 110 проектів розпоряджень голови Мукачівської райдержадміністрації; підготовлено близько 180 висновків та відповідей від імені органу опіки та піклування Мукачівської райдержадміністрації до органів виконавчого та місцевого самоврядування, правоохоронних органів та суду.

      Основні проблемні питання:

  • вкрай недостатнє кадрове забезпечення служби у справах дітей Мукачівської райдержадміністрації та відсутність служб у справах дітей у новостворених територіальних громадах;
  • відсутність можливостей реалізації комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зміну підходів до їх виявлення, ведення обліку та організації допомоги, що сприятиме підвищенню оперативності та якості заходів і їх спрямуванню на забезпечення найкращих інтересів дітей;
  • відсутність на території району патронатних сімей та закладів соціального захисту дітей.
  • відсутність навчених батьків-вихователів, прийомних батьків, усиновлювачів, які готові до прийняття у свої родини дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • відсутність співпраці служби у справах дітей з головами багатьох сільських і селищних рад у питаннях взяття на соціально-квартирний та квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16-річного віку.

Основними завданнями на 2021 рік:

  • виконання заходів Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації конвенції ООН про права дитини» та реалізація  Регіонального плану заходів із реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Закарпатській області на 2019 – 2026 роки
  • створення служб у справах дітей у територіальних громадах, передача справ;
  • координація роботи органів місцевого самоврядування у вирішенні питань захисту прав, свобод і законних інтересів дітей, запобігання дитячої бездоглядності з наданням їм методичної допомоги, консультацій з питань соціально-правового захисту дітей. 
  • сприяння та розвиток сімейних форм виховання, подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, профілактики негативних явищ у дитячому середовищі.
  • здійснення функцій щодо опіки, піклування, усиновлення дітей, впровадження удосконаленого механізму поповнення та використання Єдиного електронного банку даних дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • сприяння ефективному формуванню і реалізації державної політики щодо соціальної роботи з дітьми, надання комплексної соціальної, психологічної, медичної, правової та інших видів допомоги неповнолітнім, які опинилися в складних життєвих обставинах, шляхом надання безкоштовних соціальних послуг через притулки для неповнолітніх та центри соціально-психологічної реабілітації дітей;
  • налагодження взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, у тому числі тих, що можуть загрожувати їх життю та здоров’ю (в тому числі через утворення міждисциплінарної команди);
  • продовження ведення обліку дітей, відносно яких зареєстровані випадки насильства, продовження роботи з ними. Проведення профілактичних заходів  щодо проявів насильства  у сім’ї та  молодіжному середовищі;
  • розвиток мережі патронатних сімей, дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, забезпечення прав дітей–сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та громадян, які бажають взяти або взяли дітей на виховання в сім’ю;
  • попередження негативних проявів у дитячому та молодіжному середовищі, запобігання безпритульності та бездоглядності;
  • реалізація соціальних програм щодо соціальної підтримки сім’ї, профілактики негативних явищ у молодіжному  та  дитячому середовищі, організація змістовного відпочинку, сприяння вторинній  зайнятості;
  • сприяння ефективному формуванню  і реалізації державної політики щодо соціальної, психологічної, медичної,  правової  та інших видів допомоги неповнолітнім, які опинилися в складних життєвих обставинах;
  • запобігання негативних явищ  у дитячому та молодіжному середовищі  шляхом надання  в доступних формах  інформації  з питань запобігання соціально небезпечним хворобам  та формування навичок здорового способу   життя;
  • організаційно – інформаційна  робота  з молоддю, молодіжними громадськими організаціями  з метою залучення її до участі у міжнародних, Всеукраїнських  та регіональних заходах, присвячених  проблемам молоді;
  • залучення неурядових організацій  до реалізації   державної молодіжної  політики в області, організаційна і фінансова підтримка реалізації програм і заходів молодіжних громадських організацій;
  • відновлення роботи щодо забезпечення  осіб з числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування житлом через державне кредитування, бюджетне залучення коштів тощо.

Остання зміна сторінки: 08-04-2021 11:21