18 квітня − Міжнародний день пам’яток і визначних місць, День пам’яток історії та культури

Девізом Міжнародного дня пам'яток та історичних місць стали слова: "Збережемо нашу історичну батьківщину".

Мукачівський район сповнений своїми дивами. Він несказанно багатий на культурні пам'ятники та різні історичні визначні пам'ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутися до минулого, цілком залежить від нас. Вивчайте, гордіться та бережіть свою історію! Подорожуючи по своїй землі, ми відкриємо для себе багато нового і цікавого.

Ми вибрали для вас тільки трохи цікавого з культурної спадщини нашого району.

Церква Святого Духа — дерев'яна церква, яка знаходиться у селі Гукливий (колишній Воловецький район) -  пам'ятка архітектури національного значення.

Поблизу села Верб’яж (колишній Воловецький район) стоять пам’ятники радянським воїнам Другої світової війни та героям, які пожертвували своїм життям за свободу і незалежність України. Недалеко від них на старому перевалі височить пам’ятник, складений із 7-ми брил, які символізують 7–ох угорських вождів, під проводом яких угорські племена у 862 – 898 рр. перейшли Карпати і поселилися у Панонії на Придунайській низовині.

Мисливський замок Шенборнів розташований на південному схилі лісистих гір, в центрі так званого англійського парку, в якому росте понад 40 видів рідкісних рослин. Замок збудований у 1690 році в стилі неоренесанс. Будівля замку уособлює собою календар: кількість веж відповідає кількості місяців у році, кількість димарів – кількості тижнів, кількість вікон та дверей – кількості днів.

Мукачівський замок Паланок – одна з найцінніших історичних та воєнно- архітектурних пам’яток. Замок розташований у південно-західній околиці міста, на горі вулканічного походження на висоті 68 метрів над рівнем моря. Будували його зверху вниз протягом століть. Складається він із чотирьох терас, на яких збудовано 3 замки. Нині у замку розміщено історичний музей.

Миколаївський Мукачівський жіночий монастир — православний монастир на Чернечій горі в Мукачеві. Миколаївська церква і келії є пам'яткою архітектури національного значення.

Костел Святого Мартина був побудований в 1904 році та названий на честь одного з найшанованіших святих і покровителя міста Мукачево — Святого Мартина. Костел Святого Мартина зводився на місці старого католицького храму, однієї з перших культових споруд у Мукачеві, яка існувала за часів правління королеви Єлизавети, яка часто там молилася.

Чинадіївський замок (XIV-XV ст.) належав володарям Мукачеве-Чинадіївської домінії. У XIV-XVII ст. ним володіли окремі феодали, що наклало відбиток на його оборонні функції. Замок зберіг свій первісний вигляд, має велику історико-архітектурну цінність і характеризує тип резиденції феодала.

Свято-Димитрівська церква — дерев'яна церква в селі Вільховиця, Мукачівський район. Є однією з визначних пам'яток дерев'яної архітектури краю. Зведена без жодного цвяха, вона презентує бойківський тип споруд. Пам'ятка архітектури національного значення.

На Свалявщині встановлено пам’ятник воїнам Другої світової війни. У 1703-1711 рр. свалявці брали участь у повстанні курупців –антифеодальному національно-визвольному русі Угорщині проти Габсбурзького панування. У 1728 р. разом з прилеглими селами та територіями королем Австро – Угорщини місто було передано до рук графа Шемборна-Бухгейма. У зв’язку з тим, що в цьому регіоні є значна кількість мінеральних джерел, у 70 –х роках ХІХ ст. організовується склотарне виробництво. У місці є пам’ятка природи – дуб у центрі Сваляви, вік якого сягає 500 років.

Церква Архістратига Михаїла (Свалява) — лемківська церква в передмісті Бистрий міста Свалява (вулиця Бистрянська), Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення.

У 1983 році, за пропозицією Асамблеї Міжнародної ради з питань охорони пам’яток та визначних місць (ICOMOS), створеній при ЮНЕСКО, Центр культурної спадщини ЮНЕСКО оголосив 18 квітня Міжнародним днем пам’яток та визначних місць (International Day of Monuments and Sites). Завдання цього свята – ще раз нагадати світовому суспільству про різноманіття культурної спадщини створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь.

Остання зміна сторінки: 18-04-2021 14:24