Актуальність виконання рішень судів та інших органів уповноважених видавати виконавчі документи

Актуальність виконання рішень судів та інших органів уповноважених видавати виконавчі документи

Одним із важливих критеріїв оцінки стану законності у державі є виконання рішень органів і посадових осіб щодо реалізації юрисдикційних повноважень. Примусове виконання таких рішень в Україні покладено на Державну виконавчу службу.

Своєю діяльністю вона покликана відновлювати пору­шені права та свободи, забезпечувати невідворотність юридичної відповідальності. Якість примусового ви­конання рішень висвітлює рівень дієвості механізму правового регулювання. Від неї безпосередньо залежить рівень виховання громадян у дусі поваги до закону, юридична цінність рішень, які приймаються від імені держави. Особливого значення набуває діяльність виконавчої служби з огляду на входження української держави до міжнародних (світових і європейських) організацій.

Головним конституційним обов’язком України на шляху розбудови правової демократичної держави є утвердження та забезпечення прав і свобод людини та їх гарантії, що визначають зміст і спрямованість діяльності держави та захищаються судом.

Судові рішення, відповідно до Конституції України, є обов’язковими до виконання на всій території України.

Примусове виконання рішень судів покладено на державну виконавчу службу, яка входить до системи Міністерства юстиції України, і після набрання чинності Законом України «Про державну виконавчу службу» реформована із судових виконавців в окрему службу державного виконання в системі органів виконавчої влади.

Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених Законом України «Про державну виконавчу службу», адже невиконання будь-якого рішення підриває авторитет органів законодавчої, виконавчої і судової влади, що ускладнює виконання ними повноважень, встановлених Конституцією і законами України.

З введенням у дію Закону України «Про виконавче провадження» державній виконавчій службі надаються широкі процесуальні повноваження. Цей закон визначає умови і порядок виконання рішень судів і інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню в разі невиконання їх в добровільному порядку.

Варто зазначити, що одним з ключових чинників економічного розвитку країни та успішного реформування її економіки є ефективність наповнення Державного та місцевих бюджетів. На наповнення бюджетів всіх рівнів суттєво впливає робота органів державної виконавчої служби в частині виконання судових рішень, інших органів (посадових осіб) уповноважених видавати виконавчі документи про стягнення коштів на користь держави.           Обов’язок виконання зазначених рішень на території Мукачівського району покладено на районний відділ державної виконавчої служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції. Серед різноманітної кількості виконавчих документів, що перебувають на виконанні у відділі, найбільш суттєвішими можливо виділити виконавчі документи про:

стягнення коштів до Державного бюджету,  заборгованості по сплаті пенсійних внесків, податкової заборгованості, штрафів накладених уповноваженими органами; стягнення аліментів; стягнення заборгованості по заробітній платі; стягнення за виконавчими документами виданими за позовами прокуратури, тощо.

Зазначені категорії справ перебувають на особливому контролі керівництва, але при цьому не можна стверджувати, що іншим категоріям справ уділяється менше значення при їх виконанні, оскільки державний виконавець зобов’язаний неупереджено, вчасно та в повній мірі проводити виконавчі дії незалежно від категорії справ. Державними виконавцями відділу вживаються заходи примусового виконання, передбачені діючим законодавством про виконавче провадження.

Разом з цим, на стан та тривалість виконання рішень впливає багато чинників, деякі з них утруднюють своєчасне та повне виконання рішень, призводить до зниження показників роботи відділу, до таких чинників відносяться:  низька платоспроможність боржників, відсутність майна, на яке можливо звернути стягнення, а також те, що при перевірці майнового стану боржників за місцем їх проживання (знаходження), зазначеними у виконавчих документах, державними виконавцями нерідко з’ясовується, що боржники за вказаними адресами не проживають або не знаходяться,  що також значно ускладнює фактичне виконання рішень.

            Незважаючи на зазначені обставини, державними виконавцями районного відділу державної виконавчої служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції відповідно до ст.11 Закону України «Про виконавче провадження»  вживаються всі заходи   примусового  виконання  рішень,  неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняються виконавчі дії.

У підтвердження чого доводимо до відома громадськості інформацію щодо показників роботи відділу за 11 місяців 2014 року: протягом зазначеного періоду  на виконання до відділу надійшло 4 641 виконавчий документ, на суму 143 137 895 грн., з яких завершено 2 824 виконавчих провадження,  на суму 83 023 182 грн., при цьому фізичним та юридичним особам реально відшкодовано більш ніж 5 886 776 гривень., стягнуто 201 338,00 гривень виконавчого збору, які перераховано до державного бюджету України.

 

 

15.12.2014

 

 

 

Начальник районного відділу державної виконавчої служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції М.Ю. Гарапко

Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:19