Лептоспіроз — природно — осередкова хвороба сільськогосподарських, домашніх, промислових і диких тварин, що проявляється в типових випадках гарячкою, жовтяницею, гемоглобінурією, некрозом слизових оболонок та шкіри, у свиней — масовими абортами, народженням і загибеллю нежиттєздатного молодняку. До лептоспірозу сприйнятлива людина.
Найчастіше уражуються свині й велика рогата худоба. Резервуаром патогенних лептоспір у природі є дрібні дикі ссавці — лептоспіроносії (польові миші, сірі та інші види щурів, сумчасті, комахоїдні), хижі тварини, які постійно мешкають на певній території й формують природні осередки інфекції. В антропургічних осередках резервуаром збудника стають інфіковані сільськогосподарські, домашні тварини й синантропні гризуни. З організму лептоспіри виділяються переважно із сечею, можливо, також з фекаліями, молоком, виділеннями зі статевих органів, з абортованим плодом. Зараження відбувається через воду застійних водойм і заболочених луків, забруднених виділеннями хворих та перехворілих тварин — лептоспіроносіїв, через контаміновані лептоспірами корми та підстилку, при поїданні інфікованих трупів гризунів (свині, собаки, коти, лисиці) та незнешкоджених продуктів забою хворих тварин (промислові звірі). Інкубаційний період триває від 3 до 20 діб. Перебіг хвороби гострий, підгострий і хронічний.
Профілактичні заходи з боротьби з лептоспірозом :
1. Проведення дератизаційних заходів, охорона джерел водопостачання і продуктів харчування від забруднення гризунами.
2. Проведення ветеринарно – санітарних і меліоративних робіт.
3. Проведення санітарно – освітньої роботи, а саме : ознайомлення населення з передумовами зараження лептоспірозом, клінічними проявами хвороби, необхідністю швидшого звертання за медичною допомогою.
Слід звернути увагу на небезпеку купання у непроточних водоймах, використання води відкритих водойм для пиття і господарських потреб. Відповідно до Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин в Закарпатській області на 2023 р. заплановано дослідження: Великої рогатої худоби – 386 досліджень; Дрібної рогатої худоби – 355 досліджень; Свині – 88 досліджень; Дикі свині – 20 досліджень; Косулі – 10 досліджень. Станом на сьогодні в області проведено 237 серологічних досліджень. Захворювання на лептоспіроз серед тварин — не виявлено.
Остання зміна сторінки: 25-09-2023 16:44