Атестація проводиться на виконання вимог Закону України "Про охорону праці" (ст. 7, 13) згідно з порядком, затвердженим постановою КМ України від 01.08.92 р. №442, і відповідно до Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці та соціальної політики України і Головним санітарним лікарем України від 01.09.92 р. №41.
Головна мета атестації - регулювання відносин між роботодавцем та працівниками щодо реалізації їхніх прав на охорону здоров'я і безпечні умови праці, пільги й компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Результати атестації є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», інших пільг та компенсацій (таких як - щорічна додаткова відпустка, доплата працівникам за умови праці, скорочена тривалість робочого тижня, видача молока та інших рівноцінних продуктів тощо), а також розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів (включаючи і колективний договір) щодо покращання умов трудової діяльності.
На виконання положення “Про Державну експертизу умов праці” затвердженого постановою Ради міністрів Української РСР від 01.12.90 № 357, з метою забезпечення захищеності працюючих, зайнятих на роботах з несприятливими умовами, управління праці та соціального захисту населення Мукачівської райдержадміністрації здійснює постійний контроль за станом і якістю проведення атестації робочих місць та наданням пільг і компенсацій працюючим, відповідно до законодавства.
За 12 місяців 2010 року було проведено 66 перевірку на підприємствах, установах та організаціях. На перевірених підприємствах, установах та організаціях підлягає атестації за умовами праці 1296 робочих місць, з них проведено атестацію на 1162-ох робочих місцях.
Керівникам підприємств, на яких було проведено перевірки видано висновки, а також 46 приписів з яких 26 приписів де взагалі не проводилась атестація та 20 приписів по усуненню недоліків, які було допущено під час проведення атестації для ознайомлення та вжиття відповідних заходів.
Серед підприємств, які дбають про своїх працівників, систематично проводять атестацію за умовами праці можна відзначити: ВАТ "Мукачівський верстатозавод", ТзОВ ВТП "Гофротара-Закарпаття", Філія "Кіровський спеціалізований кар'єр", ВАТ "Мукачівський кар'єр", ДП "Клінічний санаторій Карпати" та інші.
Однак є цілий ряд суб'єктів господарювання , які недбайливо відносяться до захисту прав своїх працівників, в першу чергу це стосується термінів проведення атестації за умовами праці та їх періодичність. Серед них: ЗАТ "Мукачівське мостобудівне управління №6", ТзОВ "Єврорембуд", ВАТ "Факторімпекс", КП "Кольчинське ВУЖКГ" та КП "Чинадіївське ВУЖКГ".
Хоча витрати на проведення Атестації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2003 р. № 994 відносяться на валові витрати підприємства, роботодавці порушують Методичні рекомендації, не надають у повному об'ємі передбачені законодавством пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Це обмежує соціальні та трудові права багатьох працівників підприємств, особливо - право на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах через втрату працівником пільгового стажу роботи.
Відповідно до статті №13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах мають:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки – після досягнення 45 років і при стажі не менше15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:19