Консультація фахівця

Консультація фахівця

Види пенсій. Пенсія за віком.

До фахівців Мукачівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги часто звертаються краяни з питань Пенсійного забезпечення.  Громадяни цікавляться правилами нарахування пенсії залежно від стажу роботи, віку виходу на пенсію, видами пенсій тощо. Враховуючи актуальність цього питання, надаємо правові роз’яснення на зазначену тему.

Пенсія – одноразова або регулярна грошова виплата (у розрахунку на місяць), яка призначається у встановленому державою порядку як захід матеріального забезпечення певних категорій осіб за принципами пенсійного страхування, загальнолюдської солідарності та субсидування. Право на пенсію може виникнути протягом всього життя людини, починаючи з народження.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

2. За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах – суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.

Відповідно до ст.10 цього Закону, передбачено  право вибору пенсійних виплат

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. А особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Більш детально про отримання пенсії за віком.

Для реалізації права на призначення пенсії за віком законодавством встановлено порядок звернення громадянами до органів Пенсійного фонду України (добровільний порядок). У разі прийняття органами Пенсійного фонду України рішення про відмову в призначенні пенсії за віком, особа отримує право звернутися до суду для оскарження відповідного рішення (судовий порядок).

Примітка. Зверніть увагу, що Звернення до органів Пенсійного фонду подаються за місцем проживання та безоплатно. Для оформлення пенсії чи її переоформлення подається заява довільного зразка. Заява про оформлення пенсії чи її переоформлення розглядається, як правило, протягом одного місяця.

Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Для призначення пенсії необхідно подати заяву до органів Пенсійного фонду України. Заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим – до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. При цьому пенсії за віком призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. 

Пенсійний вік

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення 60 років, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Щодо категорії громадян, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, слід зазначити наступне:

 

- особи, хворі на гіпофіза ний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики (тимчасово, до прийняття відповідного закону) – після досягнення чоловіками 45 років, жінками – 40 років та за наявності в чоловіків не менше 20 років страхового стажу, а в жінок не менше 15 років страхового стажу (абз. 2 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону); 

- інваліди по зору I групи – сліпі та інваліди з дитинства I групи (тимчасово, до прийняття відповідного закону) - після досягнення чоловіками 50 років, жінками – 40 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу в чоловіків і не менше 10 років страхового стажу в жінок (абз. 3 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону); 

- жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку (тимчасово, до прийняття відповідного закону) - після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу (абз. 4 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу; 

- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку (тимчасово, до прийняття відповідного закону) – після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок (абз. 6 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону); 

- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (далі – працівники за списком № 1списком № 2) і за результатами атестації робочих місць до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди (п. «а», п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Щодо інших категорій громадян, які мають право на призначення дострокової пенсії, а також питань  призначення пенсії та будь-яких ваших проблем, які потребують вирішення у правовому полі, звертайтеся за безоплатною правовою допомогою до фахівців Мукачівського місцевого центру з надання БВПД за адресою:м. Мукачево, вул. Пушкіна, 30, моб.тел.: 095-831-15-74, ел. пошта: mukacheve.zakarpattya@legalaid.gov.ua.

 

Звертаю вашу увагу, що темою наступних  консультацій будуть «Перелік необхідних документів для призначення пенсії» та «Порядок оскарження дій, пов’язаних з призначенням пенсії за віком».

Матеріал підготувала: начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання ППД Мукачівського МЦ Мирослава Пилипчинець.

Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:18