ПОВІНЬ, ПАВОДОК
Фактори небезпеки повеней та паводків: руйнування будинків та будівель, мостів; розмив залізничних та автомобільних доріг; аварій на інженерних мережах; знищення посівів; жертви серед населення та загибель тварин. Внаслідок повені, паводку починається просідання будинків та землі, виникають зсуви та обвали.
Дії у випадку загрози виникнення повені, паводку:
· Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами.
· Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
· Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та органах місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї.
· Підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть усе у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.
· Від'єднайте усі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.
· Перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.
· Переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.
Дії в зоні раптового затоплення під час паводку, повені:
· Зберігайте спокій, уникайте паніки.
· Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
· Надайте допомогу дітям, інвалідам, людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
· По можливості негайно залишіть зону затоплення.
· Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).
· Відчиніть хлів – дайте худобі можливість рятуватися.
· Підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення.
· До прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
· Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості допомогу.
· Потрапивши у воду, зніміть із себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
· Не переповнюйте рятівні засоби (катери, човни, плоти та інше).
Дії після повені, паводка:
· Переконатись, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків;
· Не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку;
· Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені;
· Просушіть будинок , проведіть ретельне очищення та дезінфекцію посуду і домашніх речей;
· Електроприладами можна користуватись тільки після їх ретельного просушування;
· Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені;
· Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та органах місцевого самоврядування адреси установ та організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню;
ЗСУВ
Причиною зсуву може бути:перезволоження грунту дощовими опадами, танення снігів, землетруси, підмив схилів та непродумана діяльність людини (вибухові та земляні роботи, вирубка лісу на схилах пагорбів та інше). Активізація зсувів залежить від інтенсивності постачання грунту підземними та поверхневими водами. Об'єм грунту, який зміщується під час зсуву, може становити від декількох сотень до тисяч мільйонів кубометрів, а швидкість коливається від декількох метрів на рік до декількох метрів на секунду.
Яких небезпек слід очікувати від зсувів:руйнування і завалення житлових та виробничих будівель, потенційно небезпечних об'єктів, інженерних та дорожніх споруд, магістральних трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, а також травмування та загибель людей. Крім того, зсуви створюють умови для перекриття рік, внаслідок чого можуть виникати катастрофічні паводки.
Готуйтеся до виникнення зсуву:
· Уважно слухайте та вивчайте інформацію про обстановку, можливі місця та приблизні межі зсувів, а також інструкції про порядок дій у випадку загрози виникнення зсуву. Це особливо необхідно знати тим, у кого будівлі розташовані на височині, на схилах або у підніжжя гір та пагорбів, навколо глибоких ярів.
· Повідомте при появі ознак зсуву органи місцевого самоврядування та органи цивільного захисту. Ознакою зсуву є заклинювання дверей та вікон будівель, просочування води на зсувонебезпечних схилах та зміщення грунту.
· Зберігайте спокій, уникайте паніки.
Дії під час зсуву:
· При отриманні інформації про дане стихійне лихо, дійте залежно від ступеня загрози та швидкості зміщення зсуву. Зберігайте спокій, уникайте паніки.
· Підготуйтесь до евакуації, з'ясуйте у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації.
· При наявності часу та незначній швидкості руху зсуву (декілька метрів на місяць): по можливості вивозьте своє майно у раніше намічене місце; відключіть всі мережі постачання; щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; шиби, по можливості, захистіть віконницями або щитами.
· Дійте негайно! Терміново евакуюйтеся у безпечне місце при швидкості руху зсуву понад 0,5-1,0 метра на добу. Попередьте сусідів, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
· Швидко одягніться, візьміть документи та зберіть найбільш цінні і необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, ліки, кишеньковий ліхтарик та радіоприймач на батарейках.
· Від'єднайте електроприлади від електромережі, вимкніть газ та систему нагрівання, загасіть вогонь у печах.
· Не користуйтесь ліфтом. Його може заклинити від перекосу будинку.
· Виведіть худобу на більш безпечну місцевість, а якщо немає часу, відчиніть хлів - дайте худобі можливість рятуватися.
Дії після зсуву:
· Зберігайте спокій, оцініть ситуацію, по можливості допоможіть постраждалим, викличте медичну допомогу для тих, хто її потребує. Допоможіть, при необхідності, рятувальникам у відкопуванні та визволенні постраждалих із завалів.
· Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Будьте дуже обережні, може статися раптове обвалення. Перевірте зовнішнім оглядом стан мережелектро-, газо- та водопостачання.
· Перевірте чи немає загрози пожежі. Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу.
· Не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.
З'ясуйте у місцевих органах державної влади та органах місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
ЛАВИНА
Лавина характеризується швидким, раптовим рухом снігу та (або) льоду вниз стрімкими схилами гір.
Основна небезпека снігових лавин проявляється у вигляді безпосередньої ударної дії на людей та на перешкоди (споруди, будівлі, системи життєзабезпечення).
Фактори небезпеки лавин:значна кількість травмувань і людських жертв сніговою масою та руйнування будинків і споруд, потенційно небезпечних об'єктів, доріг, мостів, інженерних споруд, систем життєзабезпечення; знищення лісових масивів та значні збитки сільському господарству.
Дії населення при загрозі лавини:
· Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку, рекомендації про порядок дій.
· Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
· Запам'ятайте, що від лавини можна врятуватися лише уникнувши її. При наявності часу завчасно організовується запобіжна евакуація населення.
· Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.
· Вимкніть електро-, газо- та водопостачання, загасіть вогонь у грубах.
· Закрийте щільно вікна, двері, вентиляційні та інші отвори.
· Винесіть із будинку легкозаймисті та отруйні речовини і по можливості заховайте в ямах чи погребах.
· Виходьте самостійно в безпечні підвищені місця у разі екстреної евакуації (маршрут евакуації повинен бути відомим заздалегідь).
· Шановні мандрівники, запам'ятайте ці попередження:
1. не виходьте у гори в снігопад та у негоду;
2. вивчайте перед мандрівкою у гори маршрут свого руху;
3. стежте у горах за зміною погоди;
4. запам'ятайте, що найбільш небезпечний період сходження лавин - весна та літо, від 10-ї години ранку до заходу сонця;
5. уникайте місць можливого сходження лавин (найчастіше воно трапляється при крутизні схилів понад 300, якщо схил без чагарнику і дерев - при крутизні 200; а при крутизні 450 лавини сходять практично після кожного снігопаду);
Дії населення у разі сходження снігової лавини:
· Зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності, надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам.
· Почувши шум снігової лавини, що наближається, негайно заховайтеся за скелю, дерево, ляжте на землю, захистіть руками голову, притисніть коліна до живота, орієнтуючи своє тіло за рухом лавини і дихайте через одяг.
Вас захопила та зносить лавина:
· виконуйте плавальні рухи і тримайтесь, по можливості, з краю лавини, де швидкість руху менша;
· спробуйте створити простір навколо лиця і грудної клітини у разі зупинки лавини - це допоможе вашому диханню;
· не кричіть, якщо ви виявились всередині лавини, сніг повністю поглинає звуки, а крик та безглузді рухи лише позбавлять вас сил, кисню та тепла;
· не панікуйте та не дозволяйте собі заснути;
· пам'ятайте, що вас шукають і можуть врятувати протягом деякого часу.
Дії населення після сходження снігової лавини:
· Повідомте, по можливості, про лихо органи місцевої влади найближчого населеного пункту, якщо ви опинилися поза зоною сходу лавини.
· Зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті лавини, оцініть ситуацію.
· Вибравшись з-під лавинного снігу самостійно чи за допомогою рятувальників, обстежте своє тіло, зверніться до лікаря, навіть якщо ви вважаєте себе здоровим.
· Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.
· Допоможіть, при потребі, рятувальникам у пошуку і рятуванні потерпілих.
· Повідомте своїх родичів про свій стан та місцеперебування. Не користуйтеся довго телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку.
· Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу.
· Тримайтеся подалі від будинків, стовпів електромереж, високих парканів.
· Не поспішайте з оглядом населеного пункту, не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога.
Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
ТОНКИЙ ЛІД
Деякі небезпеки наче дозрівають до сезону, у кожної з них – свій термін. Лід може підвести нас восени, взимку і навесні.
Ми пропонуємо заходи, необхідні кожній людині, яка може опинитися у екстремальній ситуації. Вони дозволять Вам знизити ризик від небезпеки на льоду.
Заходи безпеки на льоду:
· Знайдіть для початку стежку чи сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.
· Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:
- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;
- обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший;
- тонкий лід і там, де б’ють джерела, де швидкий плин, або струмок впадає в річку;
- особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
· Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити не відриваючи підошви від льоду.
· Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з’ясовувати, наскільки добре ви засвоїли цю пораду.
· Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо немає і вам треба їх прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб у крайньому випадку легко їх позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метри позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше, ніж на 5 метрів.
· Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендується відстань між ними 5 метрів), і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків – верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину льоду можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок від снігового, зовсім уже неміцного льоду.
· Безпечним вважається лід:
- для одного пішохода - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів;
- для обладнання ковзанки – не менше 10-12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів);
- масова переправа пішки може бути організована при товщині не менше, ніж 15 сантиметрів.
· Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.
· Якщо лід почав тріщати та з’явились характерні тріщини – негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.
· Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не найщасливіших рибалок:
- не пробивайте поруч багато лунок;
- не збирайтеся великими групами на одному місці;
- не пробивайте лунки на переправах;
- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
- завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;
- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.
Якщо ви провалилися на льоду річки або озера:
· Широко розкиньте руки по крайках льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.
· Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
· Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся поки не опинитеся в теплі.
· Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані шарфи, ремені або дошки треба за 3-4 метри.
· Якщо ви не один, тоді, узявши одне одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне у крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
· Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.
ГРИП
Грип – це вірусна інфекція, що характеризується важкими ускладненнями. При цьому можуть уражатися всі органи та системи організму: дихальна, серцево-судинна, шлунково-кишкова, сечовидільна, репродуктивна, нервова. Особливо важливо захистити наших дітей від цього явища.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) кількість ускладнень при грипі досягає 70-90% навіть у економічно розвинених країнах.
Щоб запобігти захворюванню на грип та уникнути негативних наслідків, необхідно:
· старатися давати нашим дітям за сніданком невеличкий кусочок цибулі, нехай вона пекуча, але захистить їх від вірусів (до речі, щоб цибуля не була пекуча можна ввечері її розрізати, натерти сіллю і вранці вона буде навіть смачною);
· мити руки після приходу з вулиці;
· при нездужанні негайно викликати лікаря та максимально обмежити спілкування, оскільки один хворий може заразити багатьох людей, особливо зі слабкою імунною системою – дітей, людей похилого вику, хворих на хронічні захворювання;
· хворому виділити окремі предмети вжитку та кімнату, в якій щодня проводити вологе прибирання та провітрювати не менше як 4 рази на добу;
· особам які доглядають за хворим, необхідно ніс та рот закривати маскою із 4 шарів марлі, яку декілька разів на день прасувати.
Ще один профілактичний засіб – часник. Рекомендується при епідемії грипу почищені зубчики часнику розкласти в кожній кімнаті.
Проводиться також специфічна профілактика грипу. Протигрипозну вакцину можна придбати в аптеках міста.
Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:19