
Правовий захист представників ромської нацменшини, шляхи максимально ефективної інтеграції їх до сучасного суспільства та утворення органів ромського самоврядування, як одного з ефективних методів самоорганізації, - такі теми були на обговоренні в Мукачівській РДА сьогодні, 15 листопада. Зустріч у форматі круглого столу відбулася за участю керівника Мукачівщини Сергія Гайдая та очільників громад, на території яких є ромські поселення та представників районної ради.
Це, зокрема: Ярослав Чоп – голова Великолучківської сільради, Василь Коштура – голова Ракошинської сільради, Вікторія Кізман – голова Павшинської сільради та Тибор Бакша – голова Чомонинської сільради.
Правозахисну концепцію представили: Олег Григор’єв - регіональний координатор із взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з правлюдини,голова правлінняПравозахисного фонду «Розвиток» та Наталія Козир -виконавчий директор фонду .
Центральною ідеєю для налагодження співпраці з ромськими громадами є створення органів самоврядування із обранням керівників – голови та заступників на загальних зборах та відповідною реєстрацією громадського утворення.
Керівники громад Мукачівського району вже мають досвід співпраці з ромськими общинами, тому на зустрічі звучало дуже багато пропозицій щодо співпраці з правозахисним фондом. Проблемними питаннями у ромських общинах залишаються: оформлення документів, в тому числі таких, що посвідчують особу, оформлення документів права власності на землю або будинок, реєстрація за місцем проживання, ввід в експлуатацію житлових приміщень та багато інших.
Актуальною залишається й проблема ведення здорового способу життя серед підлітків та молоді ромської нацменшини. Голова Павшинської сільради Вікторія Кізман зазначила, що важливу роль відіграє просвітницька робота, а це – профілактичні лекції з молоддю, пропагування здорового способу життя.
Очільник Мукачівщини Сергій Гайдай розповів про певні нововведення, які запроваджено в Управлінні соцзахисту Мукачівської РДА. Так, прийом документів на різні види державних допомог здійснює також представниця ромської національності. Такий спосіб комунікації полегшує процес оформлення документів, знімає мовний та психологічний бар’єр.
Керівник громад запевнили представників правозахисного фонду у підтримці щодо створення органів самоврядування в ромських поселеннях.
Першим з пілотних проектів стане орган самоврядування у селі В. Лучки, де проживає значна за чисельністю ромська спільнота.
«Кожен з керівників громад Мукачівщини, на території яких є ромські поселення, районна адміністрація та рада, - готові до максимальної співпраці з правозахисниками, - коментує очільник району Сергій Гайдай. - Ми вітаємо створення органів самоврядування, якщо вони дійсно стануть ефективним механізмом адаптації та інтеграції ромів до сучасного суспільства».
Сільські депутати розглянуть дане питання на сесіях місцевих рад. Після чого правозахисники проведуть роз’яснювальну роботу та нададуть практичну допомогу у створенні та реєстрації органів самоврядування.
Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:15