Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Основними завданнями акції  є  привернення уваги громадськості до   проблеми подолання домашнього насильства; активізації руху громадських організацій та державних органів щодо попередження насильства будь-якого насильства;  сприяння утвердженню ненасильницької ідеології  в українському суспільстві.

Згідно Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних

відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Постраждалими визнаються особи, незалежно від того, чи проживають вони спільно зі своїми кривдниками, чи ні.

Виділяють чотири форми насильства: економічне, психологічне, сексуальне, фізичне.

Відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена ст. 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення і передбачає можливість накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. Повторне вчинення домашнього насильства тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб. Крім того, з початку 2019 року діє стаття 1261 Кримінального кодексу України, якою встановлена кримінальна відповідальність за домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи – у вигляді громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Спеціальні заходи протидії домашньому насильству:

1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

2) обмежувальний припис стосовно кривдника;

3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Права  постраждалої особи передбачені ст.21 ЗУ „Про запобігання та протидію домашньому насильству”, основні з яких:

- безоплатне отримання відповідно до законодавства соціальних послуг, медичної, соціальної та психологічної допомоги відповідно до її потреб;

- безоплатну правову допомогу у порядку, встановленому Законом України "Про безоплатну правову допомогу";

- звернення до правоохоронних органів і суду з метою притягнення кривдників до відповідальності, застосування до них спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству;

- своєчасне отримання інформації про остаточні рішення суду та процесуальні рішення правоохоронних органів, пов’язані з розглядом факту вчинення стосовно неї домашнього насильства, у тому числі пов’язані з ізоляцією кривдника або його звільненням;

- інші права, передбачені законодавством у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, а також міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.

В умовах пандемії COVID-19 спостерігається зростання випадків домашнього насильства. Як приклад, тільки за перші півроку поліція отримала майже вдвічі більше звернень щодо домашнього насильства, ніж у минулому півріччі. Кількість викликів на лінію "102" з приводу домашнього насильства за шість місяців цього року перевищує сто одну тисячу. Це на 40 відсотків більше у порівнянні з минулим роком. Під час карантину тема домашнього насильства стала ще більш актуальною, оскільки члени сімей постійно перебували вдома у закритому приміщенні.

Ріст офіційно зафіксованих випадків домашнього насильства прослідковується і серед родин Мукачівського району, який, протягом останніх 5-ти років,  виглядає наступним чином:

2016 рік - 200 звернень, з них від жінок – 184, від чоловіків –14, від неповнолітніх дітей – 1,

2017 рік (10 міс.) – 242 звернення, з них від жінок – 199, від чоловіків – 39, від неповнолітніх дітей – 4.

2018 рік – 245 звернень, з них від жінок – 215, від чоловіків – 27, від неповнолітніх дітей – 3.

2019 рік   - 235 звернень, із них - від жінок – 211, від чоловіків – 21, від неповнолітніх дітей – 3.

2020 рік(9 міс) 225 звернень, із них - від жінок – 202, від чоловіків – 19, від неповнолітніх дітей – 4.

Однак, офіційна статистика не відображає весь масштаб реальної ситуації, оскільки не всі потерпілі звертаються за допомогою. Наскільки ця проблема є прихованою і залишається в сім’ї, спрогнозувати не можна. Насильство ніколи не вирішить проблеми.   Проявляймо терпіння  та повагу один до одного, цінуймо сімейні традиції, підтримуймо один одного.

 

Куди звертатися по допомогу?

 

МРВ МВ Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області. Ви можете викликати поліцію за телефоном 102, або звернутися особисто до районного відділу та написати заяву.

Медичні установи Мукачівського району. Якщо Ви зазнали фізичного чи сексуального насильства, Ви маєте одразу ж звернутися до медичної установи за місцем проживання та зафіксувати фізичні ушкодження.

Управління соціального захисту населення Мукачівської райдержадміністрації.  (тел. для звернень 3-16-56)

Мукачівський районний Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. (тел. для звернень 5-11-22, 5-10-24)

Служба у справах дітей Мукачівської райдержадміністрації.   (тел. для звернень 2-14-31)

Мукачівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги((03131)5-44-76)

Національна «гаряча» лінія з питань запобігання насильству в сім’ї, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації за номерами телефонів:

116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) або

0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

  

 

Остання зміна сторінки: 24-11-2020 12:02