У витоків української державності: на Мукачівщині відзначили День Соборності України

У витоків української державності: на Мукачівщині відзначили День Соборності України

22 січня в історії України має доленосне значення, адже ця дата уособлює відразу дві вагомі історичні події: в 1918 році - перше в XX столітті Україна проголошувалася незалежною суверенною країною, у 1919 році - на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. Для Закарпаття 22 січня також має вагоме історичне значення – у 1946 році Закарпаття увійшло до складу України.

Всі ці величні історичні події згадували сьогодні, 20 січня, у Мукачівській центральній районній бібліотеці, де відбувся урочистий захід, присвячений Дню Соборності України.

У читальному залі бібліотеки були присутні: голова Мукачівської РДА Сергій Гайдай, заступник голови адміністрації Олександр Богів, начальник відділу культури Оксана Кречковська, депутат районної ради Василь Ліба, голови сільських рад, ветерани району, учасники АТО, освітяни, працівники закладів культури.

За незмінною традицією, захід розпочався з гімну України. Після чого історичний екскурс у виконанні ведучих та в супроводі документальної стрічки переніс присутніх у ті гарячі січневі дні, пору, коли народжувалася українська державність, нагадав про визначні постаті політиків, патріотів, які стояли у витоків незалежності та соборності.

Рядками пророчого послання Тараса Шевченка «І мертвим, і живим, і ненародженим..» звернувся до присутніх голова адміністрації Сергій Гайдай:

Доборолась Україна

До самого краю.

Гірше ляха свої діти

Її розпинають

 

Ідея соборності є наскрізною у творах поета, він закликав всі покоління українців зрозуміти просту істину: наша сила у єдності.

«Тоді, в січні 1919 під жовто-синій стяг стали всі українці, незалежно від віку, професії, віросповідання, майнового стану, - зазначає керівник району, - так народилася новітня українська нація».

Як зазначив голова адміністрації Сергій Гайдай, виклики сьогодення знову надали особливої актуальності основоположним складовим держави Україна: соборності та суверенності.

«Коли воїни АТО з перемогою повернуться до своїх домівок, вони спитають у нас, що ми робили задля збереження української державності, - завершує Сергій Гайдай, - День Соборності – історична точка відліку, яка є джерелом наснаги для праці на благо України!»

Часи розпаду величезної комуністичної імперії – Радянського Союзу та радість народження сучасної незалежної України згадує голова ради ветеранів Мукачівщини Іван Дмитрович Качур, який і сам був активним учасником тих буремних історичних подій. Багато мешканців Мукачівщини – представників інтелігенції, простих синів свого краю були активними будівничими сучасної держави, їхні прізвища звучать від Івана Дмитровича.

Про одвічні сподівання українського народу жити у вільній демократичній державі, рівній серед інших країн світу говорить заступник голови адміністрації Олександр Богів.

«Коли на Софійській площі у Києві було проголошено Акт злуки ЗУНР та УНР, наші предки сподівалися, що наступні покоління житимуть у заможній державі, вільній від політичних торгів та зовнішніх зазіхань на суверенітет. На жаль, це не так. Завдання сучасників – кожного дня робити все можливе, щоб українська нація – політично свідома та патріотична, - жила в демократичній країні – європейській Україні".

Молитвою «Боже великий єдиний, нам Україну храни» завершився захід, приурочений Дню Соборності України та 71 річниці утворення Закарпатської області у складі української держави.

Завідувач ЦРБ Ганна Дорош також представила присутнім тематичний книжковий стенд, приурочений знаменним історичним подіям.

 

Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:15