«З ЛЮДЬМИ ПОТРІБНО ПРАЦЮВАТИ…»

Володимире Івановичу, що вплинуло на рішення кадрових офіцерів залишитися на службі?

 Керівництво райвідділу не може миритися з великою текучістю кадрів, адже на пенсію зараз йдуть працівники, яким ще немає й 40-ка років. Це, як мовиться, основний кістяк нашого райвідділу, так зване професійне ядро, яке забезпечує надійну правоохоронну діяльність. Дозволити собі залишитися винятково з молодими офіцерами ми не можемо. Тому й проводимо відповідну роз’яснювальну роботу з кадрами, переконуємо їх, що незабаром і зарплата підвищиться, яка вплине на майбутню пенсію у бік збільшення, і звання вищого можна досягти, і посади, які також додадуть ваги виплатам на старість. І наші переконання виявилися доволі аргументованими й дали позитивний результат.

 

У радянські часи крилатим був вислів «кадри вирішують усе», а як тепер?

Цейпостулат не втратив своєї актуальності й сьогодні. Саме тому основним завданням сектору кадрового забезпечення є ретельний підбір, правильна розстановка та якісне навчання спеціалістів.

 

Пане підполковнику, як здійснюється підбір фахівців?

Найбільш поширеною формою роботи щодо залучення кадрів є активна агітаційна та роз’яснювальна робота серед випускників середніх шкіл, середніх спеціальних навчальних закладів, а також вишів.

 

У яких навчальних закладах здійснюється підготовка молодих спеціалістів?

Насамперед – це Національна Академія внутрішніх справ  України (НАВСУ) у Києві, Івано-

Франківський, Львівський, Київський та ряд інших інститутів внутрішніх справ. Хотів би також зазначити, що усі випускники інститутів мають можливість вступати на стаціонар у Академію і через два роки отримують повну вищу юридичну освіту. Минулого року на навчання ми направили 14 випускників шкіл та коледжів, здійснюємо оформлення відповідних документів кандидатам на вступ і цьогоріч. І якщо хтось із нинішніх одинадцятикласників Мукачівщини чи тих, хто завершує навчання у середніх спеціальних навчальних закладах бажає пов’язати своє життя із правоохоронною діяльністю, то ми радо їм у цьому допоможемо.

 

Чи можна прийти на роботу у міліцію без відповідної підготовки?

Можливий і такий варіант. Демобілізованих із армійських лав охоче приймаємо на службу у міліцію і здійснюємо початкову підготовку молодих міліціонерів. Як правило, за кожним із них закріплюється наставник. Зазвичай -- це офіцер із досвідом роботи понад десять років, який надає учорашньому воїну практичну допомогу в його професійному зростанні.

 

Останнімчасом у засобах масової інформації часто повідомляється про порушення службової дисципліни серед міліціонерів, внаслідок чого потерпають пересічні громадяни. Чи були подібні випадки у мукачівській районній міліції?

Слава Богу, останнім часом -- ні! Міліціонери – це також люди і їм теж властиво помилятися. Дрібні порушення інколи трапляються. За них ми притягаємо працівників до дисциплінарної відповідальності. Такі порушники розглядаються на загальних зборах, де працівники райвідділу засуджують негідні вчинки своїх колег. Після такої «прочуханки» бажання не дотримуватися дисципліни пропадає назавжди. Тут хочу також зауважити, що з метою підвищення свідомості працівників міліції постійно проводяться так звані дні дисципліни. На ці заходи запрошуються психологи і священики. Приміром, райвідділ тісно співпрацює із настоятелем Росвигівського православного кафедрального собору Різдва Пресвятої Богородиці о. Петром Ляхом. Цей священнослужитель організував навіть поїздку міліціонерів у Почаївську лавру.

 

А яким є зараз якісний склад ваших спеціалістів?

П’ять років тому більшість фахівців у нас мали тільки середню освіту, нині ж, три чверті міліціонерів закінчили виші. Що стосується досвіду, то за віком -- 40 відсотків спеціалістів працюють від 3-х до 10-ти років, третина – від десяти до двадцяти років. Ці дані красномовно свідчать про зростання якісного складу наших правоохоронців. А інакше і бути не може, адже працювати в нинішніх умовах можна винятково високоосвіченим і досвідченим міліціонерам. Крім того, кожної п’ятниці у райвідділі проводяться заняття по службовій підготовці, яка також сприяє підвищенню освіченості наших працівників.

 

Пане Кеменяш, чи готуєте  особовий склад до Євро-2012?

Звичайно, наша область – прикордонна, отож через Закарпаття їхатимуть багато тисяч європейців на мундіаль до Львова, Києва, Харкова, Донецька. Щоби з ними вміти спілкуватися, міліціонери мусять володіти англійською хоча б на побутовому рівні. З цією метою у нас проводяться їх навчання  англійській мові.

 

І, наостанок, хотілося б довідатися про пріоритети діяльності вашої служби, реалізація яких забезпечує належний рівень правоохоронної діяльності міліції Мукачівщини.

Насамперед, це негайне реагування на всі порушення прав і свобод наших громадян. Варто згадати і про дотримання конституційних прав наших жителів під час здійснення правоохоронної діяльності. Та чи не найбільшим пріоритетом була і залишається довіра населення до міліції.

Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:19